Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > 5 najlepszych miejsc na… „najłatwiejsze super” zdjęcie!

5 najlepszych miejsc na… „najłatwiejsze super” zdjęcie!

Czwartek 28 marca 2013, przez Radosław Sobik

Turystyka fotograficzna w połączeniu z turystyką językową? Fotografuj, zwiedzaj świat i ucz się języka obcego za granicą! Firma organizująca kursy językowe za granicą - Sprachcaffe zaprasza na przewodnik po najlepszych miejscach na zrobienie wymarzonej fotografii – nie tylko przez profesjonalistę ale przez każdego z Nas. USA? Malta? Kanada? Boliwia? Francja? Włochy? Zobaczcie sami gdzie jechać!

ISO 800, migawka 1/4000 s, przysłona f8 i balans bieli ustawiony na daną wartość temperatury (np. w stopniach Kelvina)? nie każdy z Nas potrafi odpowiednio nastawić takie parametry a pewnie większość osób nawet nie wie o ich istnieniu... Przyczyną braku takiej wiedzy są obecne czasy (niestety) gdzie wszelkie aparaty automatyczne lub te wbudowane już w telefon (czasem nawet z „optyką” Leica czy Carl Zeiss) robią za Nas zdjęcia nie zmuszając już do „fotograficznego myślenia”. Czy więc przy braku tej fotograficznej wiedzy można zrobić niesamowite zdjęcie?

Są na szczęście miejsca za granicą, które swoim naturalnym urokiem jak i warunkami ekspozycji nie wymuszają profesjonalnej wiedzy czy posiadania specjalistycznego sprzętu. Poniżej znajdziecie miejsca, które można nazwać zwyczajnie rajem dla fotografów amatorów gdzie każdy zrobi niezapomniane zdjęcie – bez względu czy będzie to aparat w telefonie np. HTC evo 3d czy profesjonalny Canon EOS 1D. Oczywiście w takiej podróży fotograficzno – turystycznej znajomość przynajmniej jednego języka obcego będzie oczywiście już wymagana bo trzeba w to miejsce jakoś przecież dojechać.
Zapraszamy na zagraniczną wycieczkę po najlepszych miejscach na świecie gdzie można zrobić szybko i łatwo przepiękne zdjęcie bez wiedzy zarezerwowanej tylko dla profesjonalistów. Podróż fotograficzno - turystyczną zaczniemy w upalnej Ameryce Południowej a zakończymy już w mroźnej Antarktydze.

1. Boliwia – Salar Uyuni

Salar de Uyuni

Źródło: crazybeautifulnature.wordpress.com

Salar Uyuni to ogromne solnisko, które jest pozostałością po słonym zbiorniku wodnym, który jest obecnie wyschniętym dnem tego dawnego jeziora. Powierzchnia obszaru to ponad 10 000 km² dzięki czemu uchodzi za największe tego typu miejsce na świecie. Teren ten znajdziemy w południowo – zachodniej Boliwi. Ta biała ogromna wartwa soli tworzy niesamowite pejzaże i wydaje się nigdy nie kończyć. Można tu eksperymentować z cieniem jak i głębią ostrości. Warunki oświetlenie zawsze będą jednak idealne gdyż słońce operuje tu wyjątkowo mocno. Rada: wystarczy otworzyć się na własną kreatywność i spontaniczność a zdjęcia „same będą się robić”! Duża butelka słodkiej i zimnej wody również się przyda:-)

2. Deadvlei – Namibia


Źródło: explore-namibia.com

Na pustyni Namib w Afryce znajdziemy wszystkie możliwe kontrasty i kolory, o których każdy fotograf marzy. Od idealnie niebieskiego nieba po jasne piaskowe podłoże pustynne, bogatą czerwień otaczających wzgórz i nieliczne tutaj mroczne czarne krzewy, które idealnie kontrastują z innymi kolorami wokół. Wszystko podane jak na tacy tak więc nie trudno będzie zrobić tutaj łatwo piękne zdjęcie. Tryb automatyczny wystarczy - zawsze jednak można poeksperymentować z innymi parametrami. Rada: okulary przeciwsłoneczne i osłona również przeciwsłoneczna na obiektyw będą konieczne.

3. Nowa Zelandia - Queenstown

Źródło: queenstownnz.co.nz

Jak nie wspomnieć o Nowej Zelandii i stanie Queenstown. Daleko i może nie najtaniej Nas ta podróż będzie kosztować jednak pytanie czy warto jest tu pytaniem retorycznym! Miasto położone na Wyspie Południowej nad jeziorem Wakatipu zamieszkuje tylko około 10 tys. mieszkańców. Przyroda jest tu nieskarzona i wyjątkowo nienaruszona przez człowieka. Zobacz liczne fjordy czy góry a aparat sam będzie chciał by go szybko urzyć. Rada: poczekaj za zachód słońca kiedy to słońce tworzyć będzie wszelką rozmaitość i różnorodność barw na niebie i nie włączaj lampy błyskowej!

4. USA - Moab

Źródło: mygrandcanyonpark.com

Pamiętacie film Mission Impossible gdzie Tom Cruise wspina się na skałach na obszarze przypominającym planetę Mars? To właśnie pustynia Moab w Stanach Zjednoczonych w stanie Utah. Barwne kolory i nieziemskie motywy będą rajem dla fotografów także amatorów. Tutaj nie trzeba nastawiać małej głębi ostrości gdyż aż szkoda „tracić” ogromną przestrzeń jaką można mieć na zdjęciu. Rada: znajdź jak najwyższy punkt w okolicy – wzgórze aby móc z góry zrobić panoramę i znaleźdź inny również ciekawy punkt do kolejnych zdjęć. Rada: lornetka i obiektyw z dużym zoomem.

5. Antarktyda

Źródło: losyziemi.pl

Zimno, chłód, wiatr... trzeba więc zarówno zadbać o dobry ubiór dla Nas samych jak i dla Naszego sprzętu fotograficznego gdyż ten amatorski na pewno nie jest przystosowany do takich niskich i nieprzyjaznych temperatur. Rada: statyw będzie wskazanym wyposażeniem. Czyste i błękitne niebo, przejrzysta woda, białe góry i przyroda czyli miliony pingwinów otaczających Nas! Karta pamięci o pojemności 8 GB będzie tutaj minimum:-)

Po takich nieziemskich widokach jest szansa, że zaczniemy dużo bardziej interesować się fotografią i może takie parametry jak wspomniane na wstępie ISO 800, migawka 1/4000 s, przysłona f8 zaciekawią Nas gdyż one naprawdę potrafią zdziałać cuda. Czy oznacza to jednak, że profesjonalny fotograf nie może odwiedzić wspomnianych miejsc? Oczywiście, że nie! Profesjonalista poczuje się tam jak w niebie doskonalne wiedząc jakie ma oto ogromne możliwości pełnego wykorzystania własnego sprzętu! Turystyka fotograficzna będzie przeżyciem dla wszystkich naszych zmysłów i nie musi to być podróż aż tak daleka gdyż to nie aparat a My sami tworzymy zdjęcie w głowie – aparat jest TYLKO narzędziem pomocnym w utrwaleniu Naszej wyobraźni i kreatywności!