Dzieje lokalne parafii są połączone z dziejami klasztoru benedyktynów w Lubiniu, który został ufundowany juz w II poł. XI wieku.
Kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i parafialny św. Leonarda (zaledwie 150 metrów od klasztoru) w ciągu wieków były przebudowywane - zauważalne są elementy romańskie, gotyckie oraz barokowe, które to eksponowane są przez moją gigapanoramę.
Prezentacja ta należy do pierwszych moich udanych prób fotografii sferycznej wysokiej rozdzielczości. Mimo iż daleko jej (...)
Strona główna > Słowa kluczowe > Miejsce > Atrakcja turystyczna
Atrakcja turystyczna
Atrakcja turystyczna to miejsce szczególne, związane z daną okolicą, posiadające ciekawą historię lub pełniące rolę rozrywkową. Może to być zabytkowy kościół, ruiny zamku, ciekawy pałac, park linowy, stok narciarski, basen etc. Atrakcją może być miejsce czy też możliwość aktywnego spędzana czasu. Spoglądając na moją galerię wnioskować można, że atrakcja turystyczna to jednak obiekt - a w moim katalogu panoram dominują obiekty sakralne. Brakuje w nim panoram sferycznych wykonanych podczas spływu po Krutyni, które do dzisiaj pozytywnie wspominam, czy też z spacerów po szlakach górskich, podczas których można by było wykonać ciekawe panoramy 360. W kategorii tej pojawiły się następujące wycieczki wirtualne:
Artykuły
-
Benedyktyni Lubin - Gigapanorama
29 czerwca 2011, przez Radosław Sobik -
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
18 stycznia 2012, przez Radosław SobikWirtualna wycieczka po klasztorze Benedyktynów w Tyńcu należy do największych realizacji niekomercyjnych, które udało mi się zrealizować. Nie tylko ze względu na ilość panoram uznaję tę prezentację za wartościową, lecz przez miejsce i historię, którą opowiada.
Panoramy zostały pogrupowane w 5 kategorii przedstawiają otoczenie opactwa, wnętrze kościoła pw. św Piotra i Pawła, wystawę muzealną oraz zabytkowe krużganki, instytut kultury i dom gości. Wszystkie panoramy już wcześniej zostały opublikowane na stronie (...) -
Kolegiata w Przeworsku
4 stycznia 2013, przez Radosław SobikCzas na pierwszą publikację w nowym roku. Tym razem zapraszam do Bazyliki kolegiackiej Ducha Świętego w Przeworsku. Każdy wypad do województwa podkarpackiego jest dla mnie bardzo udany. Jest to region o niezaprzeczalnych walorach turystyczno-krajoznawczych. Historia pozostawiła tu swoje ślady sięgające zamierzchłych czasów. To tutaj można spotkać ruiny średniowiecznych zamków, wspaniałe budowle sakralne, pałace, piękne dworki, drewniane cerkiewki i kościoły.
Prezentowana Bazylika należy do jednych z (...) -
Szwajcaria - wirtualny spacer po Sion
7 lutego 2012, przez Radosław SobikSzwajcarska stolica kanonu Valais - Sion, miasto witające turystów piękną panoramą. Nad miastem góruje zamek Tourbillon i Bazylika Notre Dame de Valere, której wnętrze przedstawia jedna panorama. To właśnie ta bazylika był głównym celem w Sion oraz pierwszą próbą wykonania panoram wewnątrz zabytku w Szwajcarii. Ciekawy byłem reakcji personelu na próbę rozłożenia statywu i wykonania kolejnych zdjęć dla pokrycia sfery. Fotografując w Edynburskim parku Botanicznym nie raz mi zwracano uwagę, że nie można wykonywać (...)
-
Sanktuarium w Rudach Wielkich
19 sierpnia 2011, przez Radosław SobikPrezentowana wirtualna wycieczka przedstawia wnętrza zabytkowego sanktuarium Matki Bożej Rudzkiej. Wycieczka składa się z czterech panoram wnętrz sanktuarium w tym jedna w kaplicy z cudownym obrazem oraz z jednej z otoczenia. Ta gotycka świątynia nie należy do łatwych obiektów, bardzo ciemne wnętrze doświetlanie małymi okienkami. Na szczęście fuji s5 pro z którego korzystam daje możliwość wykonania bracketingu 9cio stopniowego. Zdjęcia te połączyłem programem enfuse gui uzyskują bardzo zadowalający mnie (...)
-
Kolegita pw. św. Anny z Krakowa
21 sierpnia 2011, przez Radosław SobikKiedy po raz pierwszy odwiedziłem kolegiatę św. Anny w Krakowie uznałem, że jej wnętrze jest idealną przestrzenią do zastosowania techniki GIGAPANORAM czyli fotografii sferycznej połączonej z setek zdjęć. Mam nadzieję, że projekt taki uda mi się kiedyś zrealizować.
Póki co zapraszam do zapoznania się z prezentacją w skład której wchodzą 3 panoramy z wnętrza kolegiaty
Informację na temat historii kościoła można poczytać na stronie parafii.
Kliknij obraz nad tekstem lub ikonę aparatu aby wyświetlić wirtualną (...) -
Sanktuarium Matki Bożej Czerwieńskiej
21 sierpnia 2011, przez Radosław SobikW Polsce nie wiele zachowało się obiektów z okresu romańskiego. Kościół w Czerwieńsku nad Wisłą należy do nielicznych z tego okresu. Jeżeli chodzi o wnętrze to na uwagę zasługuję romański portal w przedsionku, przedstawia go druga panorama . Wnętrze kościoła, ołtarz utrzymany jest w stylu barokowym a jego najcenniejszą ozdobą jest cudowny obraz Matki Boskiej Czerwienskiej.
Od 1923r opiekę nad sanktuarium przejął zgromadzenie Ojców Salezjanów.
Dodam, że nie planowałem fotografowania tego wnętrza, trafiłem na to (...) -
Opactwo Cysterskie w Sulejowie
26 czerwca 2013, przez Radosław SobikWirtualny spacer przedstawia wnętrze romańskiego kościoła jego otoczenie oraz ekspozycje muzealną.
Zespół klasztorny opactwa cystersów w Sulejowie został ufundowany w 1176 r. Mury stanęły w początkach XIII stulecia.
Cystersi otrzymali ziemie położone w pobliżu wsi Sulejów od księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Władca chciał umocnić religię katolicką, ale także zmodernizować rolnictwo.
Pierwsi mnisi przybyli do Sulejowa z Morimond we Francji (1177 r.). Zaraz potem wybudowali oratorium, które w latach 1213-32 (...) -
Zamek Wleń
19 stycznia 2012, przez Radosław SobikPrezentacja zawiera 2 panoramy ruin zamku Wleń, który powstał na miejscu istniejącego wcześniej grodziska oraz jedna przedstawiająca pałac Lenno. Grodzisko to w roku 1108 zostało podniesione do rangi kasztelani przez Bolesława Krzywoustego. Pierwsza murowana budowla pojawia się pod koniec XII wieku, którą przypisuje się księciu Bolesławowi I Wysokiemu.
Zamek we Wleniu możemy uznać za pierwszą murowaną warownię na Śląsku. Panoramy 360 wykonałem po krótkim pobycie na Jurze, gdzie pięknie został odnowiony (...) -
Romański kościół w Świarzawie
10 marca 2012, przez Radosław SobikWirtualny spacer przedstawiający zabytkowy kościół w Świerzawie, który jest najcenniejszym i najstarszym zabytkiem gminy. Ten późnoromański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, to przykład zabytku którego wnętrze oraz bryła nie uległa większym zmianom. Wcześniej publikowałem panoramy z sanktuarium w Czerwińsku również kościoła wybudowanego w stylu romańskim, lecz z bogatym barokowym ołtarzem i prezbiterium. Tak znaczącej przebudowy w kościele w Świerzawie nie było, jego wnętrze zachwyca (...)