Profesjonalna Fotografia Wnętrz i Nieruchomości, Wirtualne Spacery Google

Strona główna > Portfolio > Gigapanoramy > Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku

Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku

Wtorek 18 października 2011, przez Radosław Sobik

Zapraszam do obejrzenia wnętrza Bazyliki pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku, która stanowi sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. We wnętrzu uwagę przykuwają organy, które są drugimi pod względem wielkości organami w Polsce. Kościołem opiekują się Ojcowie Bernardyni.

Wczesnobarokowe wyposażenie wnętrz przeznaczonych do kultu i klasztoru wykonali w swym warsztacie sami bernardyni. Konsekracji kościoła dokonał w 1630 r. biskup przemyski Adam Nowodworski. W 1657 r. zniszczył ją częściowo pożar, wywołany najazdem na Leżajsk wojsk węgierskich Jerzego II Rakoczego. W 1670 r. uległa zniszczeniu część pierwotnych manierystycznych dekoracji sklepień kościoła. Na ich miejscu w 2 poł. XVIII w. powstały malowidła, wykonane przez lwowskich freskantów: Wojtanowskiego, Kłossowskiego, Macieja i Mateusza Millerów oraz Stanisława Stroińskiego. W związku z planowaną na 1752 r. koronacją łaskami słynącego obrazu Matki Bożej zakonnicy przeprowadzili wiele inwestycji. Powstały wówczas nastawy ołtarzy bocznych. Wtedy też prawdopodobnie nastąpiło przesunięcie ołtarza głównego z zachodniej krawędzi chóru zakonnego pod ścianę absydy. W latach 1891-96 przeprowadzono gruntowną konserwację świątyni. W latach 1915-17 konwent leżajski stanowił fortecę wojsk austriackich i cel ostrzału rosyjskiego. Powstałe w tym okresie zniszczenia wojenne usunięto dopiero w 1932 r. (fragment z strony www klasztoru OO. Bernardynów)

Panorama została połączona z 100 zdjęć - każde z nich to połączenie pięciu o różnym naświetleniu - połączenie takie nazywamy HDR). W wyniku połączenia powstała panorama o rozdzielczości 33000x16500.

Kliknij obraz nad tekstem lub ikonę aparatu aby wyświetlić Gigapanoramę.


Zobacz on-line : link do Gigapanoramy