Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Budowanie portfolio i dokumentacja projektów

Budowanie portfolio i dokumentacja projektów

Czwartek 24 listopada 2016, przez Radosław Sobik

Niezwykle często portfolio zawierające wystroje wnętrz uchodzi jedynie za narzędzie sprzedaży, przedstawiane w formie katalogu z załączonym cennikiem usług. Jednak aby odpowiednio zredagować jego zawartość, należy w treści zawrzeć o wiele więcej informacji na temat przedstawianych realizacji, a także dokonań samego projektanta. Profesjonalna dokumentacja uwiarygodnia zawartość portfolio w oczach klienta, pozwala mu na świadome podejmowanie decyzji i może mieć decydujące znaczenie przy omawianiu szczegółów wystroju.

Posiadanie efektownego portfolio jest idealnym sposobem na zaprezentowanie klientowi swoich projektów, a także przekonanie go do skorzystania z usług oferowanych przez polecanego wykonawcę. Zaufanie, którym ma być obdarzony projektant, musi wynikać z dostatecznego udokumentowania jego faktycznych umiejętności. Nic tak dobrze nie przedstawia wyobrażeń na temat efektu finalnego, jak zapewniające odpowiednią reklamę zdjęcia najlepszych realizacji.

Schody od firmy Interior z Katowic
Widok na schody zrealizowane przez firmę Interior. Sesja wykonana na potrzeby firmowego portfolio.

Znaczenie zdjęć w idealnym portfolio

Fotografia wnętrz jest zajęciem niezwykle wymagającym, jednak pozwalającym na określenie podstawowych założeń dotyczących projektu przedstawionego później klientowi. Dlatego budowanie portfolio powinno opierać się na wykorzystaniu fotograficznego zapisu najlepszych realizacji wnętrz w dorobku samego projektanta. Profesjonalny fotograf jest w stanie uchwycić ład i harmonię każdego wystroju, co może mieć niebagatelny wpływ na estetyczne postrzeganie wnętrza widocznego na zdjęciu.

Drawniane podłogi od firmy Interior z Katowic.
Sesja wykonana dla firmy Interior z Katowic. Zlecono sfotografowanie na potrzeby nowoczesnego portfolio na potrzeby folderu oraz strony internetowej.

Pozyskaniu klienta służyć może także zwrócenie jego uwagi na szczegóły. Dlatego warto uzupełniać portfolio o realizacje wykorzystujące różne elementy, które mogą nakłonić przyszłego inwestora do wykorzystania ich np. w zamawianym wystroju kuchni. Liczne fotografie wyposażenia o dowolnym kolorze, odmiennym materiale, a także zdjęcia mebli kuchennych przynależących do różnych stylów i posiadających wiele funkcjonalności, pozwalają na poszerzenie wyboru i przedstawienie klientowi wszechstronności dokonań projektanta.

Łazienka w nowoczesnym apratamencie
Prezentowane zdjęcie może uzupełnić portfolio projektanta producenta płytek ceramicznych oraz firmy wykonującej prace remontowe.

Dokumentacja projektów

Realizacja projektu wnętrza zawsze powinna jak najlepiej oddawać wizję i oczekiwania klienta. Jego osobiste preferencje dotyczące stylu i poszczególnych funkcjonalności pomagają w ustaleniu wszystkich szczegółów, zarówno dla projektanta wnętrz, jak i firmy wykonawczej. Dlatego dokumentowanie wyróżniających się realizacji i umieszczanie ich w portfolio zwiększa szansę na stworzenie wiarygodnego i przydatnego przewodnika, umożliwiającego zaprezentowanie klientowi najlepszych dostępnych opcji wystroju.

Nowoczesna Kuchnia sesja u klienta firmy Pracownia Mebla z Rybnika
Biała nowoczesna kuchnia w kształcie litery U. Kolejna sesja, którą wykonałem dla projektanta i wykonawcy mebli firmy Pracownia Mebla z Rybnika

Oprócz dokumentacji zdjęciowej projektów, portfolio może również zawierać informacje dotyczące pomieszczeń wykorzystanych do przeprowadzenia poszczególnych realizacji. Uwzględnienie danych na temat ścian nośnych i działowych, a także zaprezentowanie wizualizacji opisującej działanie instalacji wodno - kanalizacyjnej czy układu elektryki, pozwala na bardziej szczegółowy dobór koncepcji wystroju do warunków pomieszczenia oraz określenie metod działania firmy wykonawczej.

Salon mebli kuchennych Halupczok
Widok na nowoczesną kuchnię z imponującą wyspą, która jest częśćią ekspozycji w salonie mebli kuchennych firmy Halupczok w CH Jaknki.

Dokumentacja fotograficzna projektów

Zapraszam do współpracy projektantów oraz wykonowców, którym zależy na tworzeniu profesjonalnego portfolio i dokumentacji swojej pracy.
Pracuję w województie śląskim oraz małopolskim.
Fotograf Radosław Sobik tel. 609217260


Zobacz on-line : Fotografia wnętrz - portfolio