Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Chęciny i okolice

Chęciny i okolice

Środa 19 czerwca 2013, przez Radosław Sobik

Chęciny to atrakcyjne turystycznie miasto położone w województwie świętokrzyskim - w odległości kilkunastu kilometrów od Kielc. Uroki naturalne, zabytki historyczne oraz ciekawe szlaki turystyczne w Chęcinach i okolicach są warte odwiedzenia. Oto nasza lista największych hitów.

Będąc w Chęcinach i pobliżu tego miasta, warto zwiedzić przede wszystkim znaną w całej Polsce jaskinię Raj. Położona jest ona na czerwonym szlaku turystycznym prowadzącym z Kielc do Chęcin - w odległości kilku kilometrów od miasta. Jaskinia ukształtowała się w dewonie, później zaś zamieszkała była między innymi przez Neandertalczyków. Jej wyznacznikiem są przede wszystkim niesamowite formacje naciekowe, jakie pojawiły się na wapieniu – podziwiać możemy je na ponad 180-metrowej trasie spacerowej. Jaskinia oraz muzeum z nią powiązane otwarte są przez niemal cały rok – z wyłączeniem okresu od połowy listopada do połowy stycznia. Bilet warto zarezerwować z wyprzedzeniem, bo zainteresowanie jest duże.

Warto także odwiedzić Park Etnograficzny w Tokarni, do którego przeniesionych zostało kilkadziesiąt zabytkowych zabudowań drewnianych, pomagających odtworzyć dawne życie na terenie wsi kieleckiej. Skansen pokazuje tradycje, obyczaje, budownictwo oraz sposób życia mieszkańców tego regionu w dawnych latach. Dlatego spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W tych okolicach znajdują się także atrakcyjne noclegi z gminy Chęciny – tak gospodarstwa agroturystyczne, jak i różnego rodzaju pensjonaty, gdzie warto się zatrzymać.

W samych Chęcinach najważniejszym punktem zwiedzania będzie dla nas wzgórze zamkowe z zamkiem królewskim, który pochodzi z XIII wieku. Choć został zniszczony przez Szwedów w wojnach z XVII wieku, to po dziś dzień jego monumentalne ruiny – nieco zrekonstruowane w XX wieku – są charakterystycznym punktem miasta. Wzgórze jest dostępne do zwiedzania, a z niego podziwiać możemy fantastyczny widok na chęcińską, średniowieczną starówkę.

Będąc w gminie Chęciny nie sposób też ominąć dworu w Podzamczu Chęcińskim, który powstał w XVII wieku i szybko – tuż po zburzeniu zamku – stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym miasta. Jego fundatorem był Jan Branicki. Dziś podziwiane jest przede wszystkim otoczenie odrestaurowanego dworku – przepiękny park, w którym znajdziemy łuk triumfalny powstały na cześć zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem, czy też Aleję Lipową z drzewami, które pamiętają czasy sprzed kilkuset lat.

Będąc w okolicy Chęcin, wybrać się warto także do Kielc - stolicy województwa. Warto tam zobaczyć między innymi Dworek Laszczyków, Pałac Biskupów Krakowskich, czy też dawną Synagogę. Ciekawym miejscem jest Łysa Góra – zwana także Świętym Krzyżem. To szczyt Gór Świętokrzyskich, który stanowił ośrodek kultu religii Słowian, a także - zgodnie z legendami - miejsce sabatów czarownic. Później zaś, góra stała się siedzibą opactwa benedyktynów. Pokusić się można również o wspięcie na najwyższy szczyt tego pasma górskiego – Łysicę o wysokości 611,8 m n.p.m.