Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Darmowe programy do obróbki zdjęć

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Wtorek 15 października 2013, przez Radosław Sobik

W dobie fotografii cyfrowej wszyscy robimy dziesiątki a nie raz i setki zdjęć. Niektóre z nich wymagają czasem prostych poprawek, na szczęście w sieci znajdziemy kilka dobrych i darmowych programów do edycji naszych fotek. Za pomocą gotowych wbudowanych w nie narzędzi ulepszymy jasność, kontrast i kolorystykę lub ostrość fotografii. Ale to nie wszystko. Niektóre z tych programów pozwalają na pracę na warstwach, umożliwiając np. wykonanie fotomontażu, a także oferują do wykorzystania liczne filtry z efektami, dzięki którym nasze fotki będą wyglądać jeszcze lepiej lub ciekawiej. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Kultowy już program do edycji zdjęć i tworzenia grafiki to GIMP. Oczywiście jest bezpłatny i co więcej współtworzony i uzupełniany narzędziami przez społeczność fanów programu. GIMP to bardzo rozbudowany edytor, wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu na zapoznanie się z interfejsem i nabycia cennego doświadczenia w pracy z narzędziami, których oferuje bardzo wiele. Znajdziemy w nim przydatne funkcje automatycznej poprawy zdjęć, jak również niezbędne narzędzia manualne. Program pozwala użytkownikowi na dużą kontrolę nad ustawieniami, dzięki czemu perfekcyjnie wykonamy skomplikowane prace. Program posiada okno do pracy z warstwami, a także obsługę przezroczystości, zaznaczeń i masek. Dodatkowo GIMP-a możemy wzbogacać o nowe funkcjonalności za pomocą licznych wtyczek.

Dobry i darmowy edytor zdjęć i zarazem przeglądarka plików graficznych to Photoscape - umożliwia robienie pokazów zdjęć oraz masowe przetwarzanie obrazów. Posiada bardzo dużo ciekawych narzędzi i filtrów, które pomogą nam doprowadzić zdjęcia do pożądanego stanu. Program umożliwia retusz fotografii czy usunięcie efektu czerwonych oczu. Dodatkowo możemy zmienić rozmiar zdjęcia, dodać do niego efektowną ramkę czy napis, a także zmienić zdjęcie RAW na obraz JPEG.

Popularnym darmowy programem do katalogowania z bardzo funkcjonalnym, łatwym w obsłudze edytorem jest Picasa. Dzięki niemu możemy uporządkować nasze rozbudowane zbiory zdjęć. Dzięki Picasa możesz oznaczać fotografie, segregować je w albumy, wyszukać i rozpoznać twarze, a także wyświetlić zdjęcia na mapie. W narzędziach do edycji znajdziemy podstawowe funkcje poprawy jasności, koloru i ostrości oraz funkcję przycinania, a także przydane filtry i ciekawe efekty. Dodatkowo możemy skorzystać z edytora zdjęć online, do którego zdjęcia są wczytywane bezpośrednio z Picasy. Co więcej program umożliwia nam także łatwe i szybkie udostępnianie zdjęć w internetowym albumie Picasa Web Albums, powiązanym z usługą Google+.

Poza wyżej wymienionymi warto zainteresować się również innymi darmowymi programami: Paint.NET, Photofiltre, PhotoPlus Starter Edition, Pixlr Editor czy Photo! Editor – wszystkie z nich dostępne są w dobrych serwisach z legalnym oprogramowaniem jak np. pliki.pl, gdzie są szerzej opisane i dostępne do pobrania na dysk swojego komputera całkowicie bez opłat.