Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Dlaczego warto skorzystać z projektowania 3d budynku?

Dlaczego warto skorzystać z projektowania 3d budynku?

Środa 15 sierpnia 2018, przez Radosław Sobik

W dzisiejszych czasach praktycznie w każdej dziedzinie życia możemy korzystać z dobrodziejstwa technologii. Inteligentne domy, elektroniczne samochody, roboty oraz wiele innych nowoczesnych udogodnień sprawia, że w znaczący sposób możemy poprawić wartość wizualną danego projektu oraz zaoszczędzić cenny czas. To samo dotyczy również projektowania 3D - jakie są plusy tego rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto skorzystać z projektowania 3d budynku?

Po pierwsze: czas

Zacznijmy od tego, co najważniejsze w każdej pracy, czy projekcie. W tym przypadku czas odgrywa kluczową rolę. Pracując na projektach w środowisku 2D zmuszeni jesteśmy ręcznie wprowadzać wiele elementów takich, jak na przykład linie, które podkreślają rozmiar (grubość) ścian.

Za pomocą projektowani 3D mamy możliwość tworzenia projektów z prostych elementów jak na przykład wcześniej wspomniane ściany, czy inne bryły. Na początku prac, bardzo często musimy zmieniać niektóre obiekty, co w przypadku projektowania 3D jest o wiele łatwiejsze. Modyfikacja poszczególnych elementów jest szybka oraz niezwykle intuicyjna.

Po drugie: materiały

Zaawansowane programy do projektowania 3D pozwalają również tworzyć automatyczne zestawienie materiałów. Jest to niezwykle istotne podczas pracy z klientem, któremu w prosty sposób można wytłumaczyć założenia danego projektu. Każdy element, który zawarty jest rysunkach, ma swoje określone atrybuty (np. długość i objętość), dzięki temu nie musimy zliczać wszystkiego ręcznie. Wpływa to również na to, że eliminujemy możliwość błędnych obliczeń i oszczędzamy czas, który możemy poświęcić na dopieszczenie szczegółów.

Po trzecie: korzyść dla klienta

Projektowanie 3D pozwala przede wszystkim w przejrzysty sposób przedstawić dany projekt naszemu klientowi. Często projekty w 2D są nieczytelne i wymagają czasu oraz dodatkowych działań, aby wytłumaczyć zleceniodawcy poszczególne parametry. Filmy 3D, gry 3D, to wszystko przekłada się na to, że coraz częściej mamy styczność z nowoczesną technologią, dlatego stanowi to również o prestiżu naszych projektów.

Po czwarte: komfort pracy

O wiele łatwiej będzie nam kontrolować dane obiekty w modelach trójwymiarowych niż w środowisku 2D. Bez problemu możemy zmieniać różne widoki, co wpływa na to, że swobodnie operujemy całym projektem, na wielu płaszczyznach.

Po piąte: dokumentacja

Tworzenie dokumentacji projektowej wymaga określonej precyzji. Robienie przekrojów, które są niezbędne podczas prac, często wymaga określonych poprawek, które o wiele łatwiej wprowadzić podczas projektowania trójwymiarowego.

Po szóste: integralność z innymi programami

Coraz częściej tworzenie projektu wymaga współpracy z innymi programami. Wiele z nich, szczególnie nowe, przystosowane są bardziej do projektów 3D, dlatego warto to również rozważyć.

Po siódme: wartość wizualna

O ile ciekawiej i ładniej w naszym portfolio wyglądają projekty 3D niż zwykłe szkice dwuwymiarowe. Warto o tym pamiętać, podczas wybierania odpowiedniego sposobu pracy.

Po ósme: wizualizacja

Kiedyś, aby wyobrazić sobie daną ściankę, musieliśmy pobudzić naszą wyobraźnię. Do tego niezbędna jest umiejętności widzenia przestrzennego, co dla wielu osób stanowi prawdziwe wyzwanie. Model danego domu, czy budynku trójwymiarowego można w prosty sposób wykorzystać do stworzenia wizualizacji projektu. Dzięki temu na każdym etapie budowy możemy kontrolować efekty danego przedsięwzięcia.
Warto również wspomnieć, że jest to niewątpliwy atut podczas pracy nawet z najbardziej wymagającym klientem.

Argumentów dotyczących projektowania 3D jest wiele, jednak powyżej wskazaliśmy te, które są najistotniejsze z punktu widzenia zarówno projektanta, jak i klienta.

Najważniejsze w tej kwestii są dwa czynniki: czas i nowoczesność. Im szybciej tworzymy przejrzysty projekt, tym bardziej klient jest zadowolony. Oszczędność czasu przekłada się również na ilość realizacji, które możemy wykonać. Natomiast jeżeli chodzi o "nowoczesność", warto pomyśleć wówczas o konkurencji, z którą musimy zmagać się praktycznie każdego dnia. Im więcej nowoczesnych elementów możemy wprowadzić do naszego projektu, tym bardziej atrakcyjnie wyglądamy z punktu widzenia naszego potencjalnego czy obecnego klienta.

Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób rozpocząć pracę nad trójwymiarowym projektem, warto skorzystać ze szkoleń, które bez problemu możemy znaleźć w internecie. Bez wychodzenia z domu, za pomocą prostych instrukcji, czy filmików, możemy zwiększyć naszą wiedzę, co z pewnością w przyszłości przełoży się również na profity finansowe.

Im bardziej jesteśmy konkurencyjni, tym lepiej. Możliwość wizualizacji 3D możemy spotkać na każdym kroku, dlatego należy stale podążać za trendami, które wyznaczają nam nowe technologie. "Zwiedzanie" domy w trójwymiarze z pewnością o wiele łatwiej, pozwoli wyobrazić sobie, dany pokój, czy inne pomieszczenie. Bez wyobraźni przestrzennej klient będzie miał możliwość zobaczenia swojego projektu w najdrobniejszych szczegółach, a to jest niezwykle istotne podczas każdej inwestycji.

Pomoc merytoryczna: Blue Sky Drafting.