Rekomendowany Fotograf Google ★

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > FOTOGRAFII CZAR

FOTOGRAFII CZAR

Czwartek 21 sierpnia 2014, przez Radosław Sobik

Kochamy fotografować, to niewątpliwie przyjemne doświadczenie. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w każdym momencie, możemy zatrzymać czas na zdjęciu. Posiadanie aparatu fotograficznego to żadna nowość. Większość z nas dysponuje jak nie cyfrówką, to aparatem wmontowanym w telefon komórkowy. W takim razie żadne ograniczenia nie wchodzą w rachubę. Jeśli mamy takie pragnienie, możemy w każdej chwili wyjąć niewielki, poręczny aparat i cyknąć fotkę. W dobie Internetu i wszelakich nowości, obok robienia zdjęć, możemy z fotografiami robić niemalże cuda.

Obrabianie, zmniejszanie, powiększanie, zdjęcia czarno – białe, kolorowe czy w sepii to żadna sensacja. Nawet dziecko wie jak ze zwykłej fotki zrobić niepowtarzalne ujęcie. Szkoda tylko, że czasami na zdjęciach wyglądamy dużo korzystniej, niż w rzeczywistości. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ współczesne, innowacyjne pomysły zabrnęły już tak daleko, iż jesteśmy w stanie, oczywiście dzięki odpowiednim programom, wymodelować swoją sylwetkę tak, iż na zdjęciu wyglądać będziemy niczym gwiazda filmowa. To niewątpliwie świetny trik, przekłamujący jednak nasz autentyczny image. Gdy wyretuszujemy się za bardzo, ze zdjęcia patrzeć na nas będzie twarz nieprawdziwa, sztuczna i fałszywa. A takiego efektu, z pewnością nie chcielibyśmy osiągnąć. Podobnie ze zdjęciami architektury, które „obrabiane” w programach graficznych stają się nienaturalne, podobne do wizualizacji architektonicznych, które możemy znaleźć w katalogach prezentujących projekty domów.

Dużo przyjemniej przeglądać fotografie, z których bije prawdziwość, naturalność. Kiedy nie jesteśmy na nich pozbawieni emocji, po prostu nieautentyczni. Mimo wszystko, w dalszym ciągu potrafimy zachwycać się zdjęciami ukazującymi daną chwilę taką jaka ona jest, a nie taką, jaką sobie wyobrażamy. Ponieważ obrabiając jakąś fotkę, retuszując mankamenty, pozbywając się niedoskonałości, rezygnujemy z faktyczności. Tworzymy coś sprzecznego z rzeczywistością. Pamiętajmy, że to właśnie te stare, pożółkłe nieraz fotografie mają w sobie tę magię, tajemnicę i prawdziwe piękno. Pozwólmy zatem żyć fotografii własnym, nie zmodyfikowanym przez obrabiarkę, życiem. Być może po latach, nasze dzieci czy wnuki, zachwycać się będą zdjęciami, z których bije ta niepodważalna naturalność.

Lubimy fotografować ale i kolekcjonować zdjęcia. Większość trzymamy w przeznaczonych do tego albumach, pudełkach czy kuferkach. Są jednak takie, które nie mogą tak po prostu leżeć na dnie jakiegoś pojemnika, zapomniane zbierać kurz czy wciśnięte w kąt „cierpieć” w samotności. Nigdy nie zapominamy o wyjątkowych chwilach naszego życia, dlatego piękne ujęcia chcemy wyeksponować w specjalnym miejscu naszego mieszkania. Tworzymy zatem niecodzienne galerie na ścianach domu, ozdabiamy fotografie pięknymi ramkami i ze wzruszeniem, każdego dnia spoglądamy na te ulotne momenty, zatrzymane niegdyś na zdjęciu.

Fotografie stanowią bardzo ważną część naszego życia, jak i wystroju wnętrza domu. Świetnie wyeksponowane, mogą posłużyć jako idealna dekoracja przestrzeni. To taka namiastka przeszłości, połączona z naszym codziennym funkcjonowaniem. Kreując taką galerię w swoim domu, możemy przy tym bawić się na całego. Wszyscy ci, którzy posiadają kominek, właśnie na nim mogą stworzyć niesamowitą wystawę. Kominek, jak wszyscy wiemy, to wyjątkowe miejsce, otulone magicznością, ciepłem i przyjemną atmosferą. Fotografie z ukochaną osobą, jeszcze bardziej ocieplą ten kącik.

Jakie zdjęcia można wyeksponować w swoim domu? Oczywiście takie, które kojarzą nam się z wyjątkowymi chwilami naszego życia. Fotki w rodzinnym gronie, zdjęcia z ukochaną osobą – mamą, babcią, mężem, żoną, chłopakiem, dziewczyną, ciocią, wujkiem, siostrą czy z bratem; piękne ujęcia z wakacji, krajobrazy, fotografie natury – zwierzęta, drzewa, rośliny, kwiaty, morza, oceany, góry, chmury – jednym słowem wszystko to, co jest dla nas wyjątkowe.

Pasjonujesz się jakąś dziedziną życia? Warto zatem uwiecznić to na zdjęciach, zaś pięknie oprawione, powiesić na ścianie czy postawić w specjalnym miejscu.

Ciekawą aranżacją może być jedna ściana, wypełniona po brzegi zdjęciami w przeróżnych ramkach. Niech nie będą takie same, chyba, że preferujesz właśnie taką opcję. Lepiej, jeśli każda jest inna, wyjątkowa. Mała, duża, okrągła, owalna, kwadratowa, prostokątna, nawet trójkątna czy niezwykle wymyślna ramka, będzie samą w sobie ozdobą. Do tego jeszcze zdjęcia i wspaniały efekt murowany.

„Gołe” zdjęcia? Czemu nie! Jeśli nie masz odpowiednich ramek a bardzo zależy ci, aby jak najszybciej zawiesić fotografie, możesz tak właśnie zrobić. Dużo zdjęć w jednym miejscu będzie skumulowaniem wszelakich emocji i wspomnień. Taki domowy kolaż. Stwórz galerię kolorowych, czarno – białych czy wymieszanych kolorystycznie fotografii. Możesz ułożyć je w fantazyjny kształt – serce, koło, kwadrat czy trójkąt, każdy chwyt dozwolony. Ważne, byś czuł się dobrze i na każdym kroku mógł rzucić okiem na ulubione fotki.

Zdjęcia możesz zawiesić niemalże wszędzie. W salonie, sypialni, pokoju dziecięcym czy gościnnym, na korytarzu, w kuchni a nawet łazience. Możesz ponadto postawić je wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę – na kominku, na komodzie, na nocnej szafce, na stole czy na parapecie pod oknem.

Zdjęcia to świetna dekoracja ale i pamiątka, którą warto wyeksponować w wyjątkowym dla nas miejscu.