Profesjonalna Fotografia Wnętrz i Nieruchomości, Wirtualne Spacery Google

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Jak fotografować ruch

Jak fotografować ruch

Piątek 13 listopada 2015, przez Radosław Sobik

Szeroki i bogaty wybór sprzętu fotograficznego na rynku, a przede wszystkim jego atrakcyjne ceny sprawiają, że współczesna fotografia cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem nie tylko wśród profesjonalistów, ale również wśród amatorów. Zdjęcia pozwalają bowiem zatrzymać czas, zamknąć najpiękniejsze chwile w życiu człowieka na niewielkim skrawku materiału oraz zachować wspomnienia, do których wraca się po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach, z wielkim sentymentem, a nawet wzruszeniem.

Sprzęt czy umiejętności?

Fotografowanie osób pozujących na tle budynku, budowli czy różnorodnych krajobrazów zwykle nie wymaga szczególnych umiejętności, wiedzy czy doświadczeń, jak również nie stanowią większego wyzwania dla amatorów fotografii. Znacznie trudniejszym zadaniem może jednak okazać się uchwycenie obiektów dynamicznych: osób lub przedmiotów znajdujących się w ruchu, czy zarejestrowanie ważnych wydarzeń sportowych takich jak chociażby występ dziecka w zawodach. Niestety, zdecydowana większość osób nie wie jak fotografować przedmioty i osoby w ruchu, stąd też wiele zdjęć tego typu jest zamazanych, nieostrych oraz nieodpowiednio oświetlonych, co w efekcie sprawia, że obraz jest nieczytelny. Odpowiednio wykonana fotografia obiektu lub osoby w ruchu sprawia, że obraz jest oryginalny i wyjątkowy, a przy tym żyje własnym życiem. Wykonywanie fotografii sportowej, wbrew pozorom czy powszechnej opinii, nie wymaga konieczności inwestowania w kosztowny sprzęt fotograficzny, a jedynie odpowiedniej wiedzy i przede wszystkim umiejętności wykorzystywania różnych opcji/ funkcji, w które jest/został wyposażony każdy nowoczesny aparat fotograficzny.

Dla profesjonalistów, zawodowców czy pasjonatów fotografii w trakcie fotografowania obiektów i osób będących w ruchu, z pewnością niezbędna może okazać się lustrzanka z szybkim autofokusem i minimalnym czasem otwarcia migawki, wyposażona w możliwość synchronizacji lampy błyskowej z migawką, a także długi teleobiektyw, statyw lub szerokokątny obiektyw.

Techniki fotografowania w ruchu

Niezwykle istotną rolę przy wykonywaniu zdjęć poruszających się obiektów lub osób odgrywa wybór odpowiedniej techniki fotografowania. Wykorzystując w odpowiedni sposób czas naświetlenia, fotograf może w efektowny, intrygujący, a nierzadko wręcz zaskakujący sposób przedstawić zarówno biegacza, motocyklistę, dziecko pędzące na rowerze, nastolatkę pokonującą na grzbiecie konia kolejne przeszkody, jak i krople deszczu leniwie spływające po szybie. Ogromny wpływ na jakość zdjęcia posiada przede wszystkim czas naświetlania, czyli czas otwarcia migawki mierzony w sekundach lub wręcz ułamkach sekund. Jeśli szukamy praktycznych porad odnośnie metod fotografowania zawodów sportowych, warto zapoznać się z poniższym artykułem

Wybrane zdjęcia: