Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Kolegiata w Przeworsku

Kolegiata w Przeworsku

Piątek 4 stycznia 2013, przez Radosław Sobik

Czas na pierwszą publikację w nowym roku. Tym razem zapraszam do Bazyliki kolegiackiej Ducha Świętego w Przeworsku. Każdy wypad do województwa podkarpackiego jest dla mnie bardzo udany. Jest to region o niezaprzeczalnych walorach turystyczno-krajoznawczych. Historia pozostawiła tu swoje ślady sięgające zamierzchłych czasów. To tutaj można spotkać ruiny średniowiecznych zamków, wspaniałe budowle sakralne, pałace, piękne dworki, drewniane cerkiewki i kościoły.

Prezentowana Bazylika należy do jednych z najciekawszych z nich, kościół parafialny, (dawniej bożogrobców), gotycki, wzniesiony w latach 1430-76 z fundacji Jana z Tarnowa z barokową kaplicą dobudowaną w 1692 roku W 1982 roku kościół ten otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Na wieży o wys. 40 m znajduje się dzwon Sylwester z 1627 roku o wadze 2830 kg. Wewnątrz kościoła spiżowa gotycka chrzcielnica z 1400 roku, przedstawiona na piątej panoramie,. Po lewej w prezbiterium gotycki obraz z 1492 roku przedstawiający Matkę Boską i oddającą jej hołd rodzinę Tarnowskich - można go zauważyć na 7 panoramie prezenacji. Obraz ten, niestety, został przemalowany w 1773 roku. Otaczające kościół i klasztor mury obronne pochodzą z XV w.

Tym co wyróżnia tę świątynię to właśnie kaplica, która jest kopią Bożego Grobu. Można ją zwiedzić i zobaczyć na ostatniej panoramie całej prezentacji.

Bardzo wielu z Was pytało mnie w ubiegłym roku 2012 czy prezentowane zdjęcia panoramiczne można zakupić. Nigdy wcześniej się nie zastanawiałem nad możliwością powieszenia zdjęcia panoramicznego na ścianie w formie tradycyjnej. Przeglądając ostatnio „surowe“ pliki własnych panoram stwierdziłem, że wyglądają bardzo ciekawie. Surowe wnętrza zabytkowych kościołów czy to w wersji kolorowej czy czarno-białej przedstawiają się bardzo interesująco również w dwóch wymiarach. Możliwość nabycia zdjęć panoramicznych wysokiej jakości oferuje nam strona pl.depositphotos.com, która funkcjonuje w języku polskim. Serwis umożliwia fotografom, grafikom sprzedaż swoich prac. Pod adresem http://pl.depositphotos.com/search/panoramic.html jest dostępnych ponad 70 tysięcy zdjęć panoramicznych. Może już wkrótce i moje prace znajdą tam swoje miejsce. Serdecznie polecam tą stronę.
Bazylika Przeworsk - miłego wirtualnego zwiedzania.


Zobacz on-line : Kolegiata w Przeworsku