Profesjonalna Fotografia Wnętrz i Nieruchomości, Wirtualne Spacery Google

Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Kościół pw. św. Stanisława Nowy Korczyn

Kościół pw. św. Stanisława Nowy Korczyn

Wtorek 26 marca 2013, przez Radosław Sobik

Prezentowane panoramy przedstawiają XIII wieczny kościół pw. św. Stanisława. Dziś kościół parafialny wcześniej należał do Franciszkanów, którzy zostali sprowadzeni przez św. Kingę - żonę Bolesława Wstydliwego. Ich przybycie datowane jest na 1257. We wnętrzu, w którym dominuje barok znajdziemy ślady średniowiecznych fresk.| Widoczne są na panoramie drugiej - w okolicach krucyfiksu. Sklepienie prezbiterium zachowało się do dnia dzisiejszego i będące najstarszym polskim przykładem dojrzałego sklepienia gotyckiego.

W ołtarzu znajdziemy obraz autorstwa Mateusza Rejchana (1763) przedstawiający świętego Stanisława wskrzeszającego rycerza Piotrowina. Polichromia przedstawiająca fragmenty życia św. Stanisława przypisywana jest jemu oraz Mikołajowi Janowskiemu.
Natomiast w pięknych barokowych stallach umieszczone zostały obrazy przedstawiające cuda św. Antoniego oraz popiersia świętych i fundatorów klasztoru.

W średniowieczu Nowy Korczyn był ważnym ośrodkiem handlu, które zawdzięczał swój rozwój dzięki lokalizacji w połowie drogi z Krakowa do Sandomierza. W średniowieczu miejscowość ta był większa od Krakowa i liczyła ok 30 tysięcy mieszkańców - dziś zaledwie 1000!

Przejeżdżałem wielokrotne zastanawiając się co to za miejscowość, z racji mojego hobby rzadko zdarzą się minąć dwa zabytkowe kościoły oddalone od siebie mniej niż 500 metrów. No i w końcu udało się - dziękuję za zgodę proboszczowi parafii księdzu Grzegorzowi Kowalik. Drugi barokowy pw. św Trójcy zostawiam sobie na później. Obiecałem sobie, że i tak do prezentowanego muszę wrócić by wykonać gigapanoramę. Technicznie prezentowane panoramy wnętrz powstały z połączenia 5 zdjęć naświetlone ze skokiem 1EV. Do połączenia wykorzystałem enfuseGUI, który bardzo ładnie sobie poradził tworząc zdjęcia o przyjemnie ciepłej kolorystyce.


Zobacz on-line : Kościół pw. św. Stanisława w Nowym Kroczynie