Wykonując prezentowane panoramy 360 nie miałem pojęcia, że Haczowski kościół należy do grupy drewnianych kościołów południowej małopolski wpisanych do światowego dziedzictwa UNESCO.
Trafiłem przypadkiem, jak to zwykle mi się zdarza podążając za wskazaniami informacji turystycznej. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie łatwo ominąć ponieważ „chowa się“ za kościołem współczesnym ( z 1939r.), będąc w okolicy warto tutaj zajrzeć i go odwiedzić. Kościół w Haczowie jest największym gotyckim drewnianym (...)
Strona główna > Słowa kluczowe > Miejsce > Kościół
Kościół
Artykuły
-
Haczów - Drewniany Gotycki Kościół
15 grudnia 2011, przez Radosław Sobik -
Kolegiata w Przeworsku
4 stycznia 2013, przez Radosław SobikCzas na pierwszą publikację w nowym roku. Tym razem zapraszam do Bazyliki kolegiackiej Ducha Świętego w Przeworsku. Każdy wypad do województwa podkarpackiego jest dla mnie bardzo udany. Jest to region o niezaprzeczalnych walorach turystyczno-krajoznawczych. Historia pozostawiła tu swoje ślady sięgające zamierzchłych czasów. To tutaj można spotkać ruiny średniowiecznych zamków, wspaniałe budowle sakralne, pałace, piękne dworki, drewniane cerkiewki i kościoły.
Prezentowana Bazylika należy do jednych z (...) -
Wirtualny spacer po Skoczowie
23 grudnia 2011, przez Radosław SobikPrezentowany spacer wirtualny to owoc weekendowego spaceru po skoczowskiej starówce oraz po kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1762 roku. Skoczów w obecnym miejscu mógł powstać za czasów panowania pierwszego księcia cieszyńskiego Mieszka (1290-1315) w wyniku jego intensywnej działalności kolonizacyjnej w nowo powstałym Księstwie Cieszyńskim. Pewna wiadomość o Skoczowie pochodzi z 1327 r., gdy książę cieszyński Kazimierz I uznał się za lennika króla czeskiego. W tym też czasie powstała drewniana (...)
-
Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej
10 stycznia 2012, przez Radosław SobikPrezentowana panorama została wykonana w ołtarzu przed cudowną figurą Matki Bożej Wabierzyckiej Królowej Rodzin i Ziemi Kłodzkiej.
Wnętrze świątyni utrzymane w duchu baroku. Ozdobiona malowidłami, rzeźbami oraz obrazami , spośród których na szczególną uwagę zasługują dzieła Karola Sebastiana Flackera: ambona, będąca rzeźbiarską kompozycją wyrażającą słowa maryjnego hymnu Magnificat i ołtarz główny mieszczący cudowną figurkę Matki Boskiej . Figurka wraz z cokolikiem wykonana jest z lipowego drewna w stylu gotyckim, ma (...) -
Katedra pw. św Wawrzyńca - Lugano
12 lutego 2012, przez Radosław SobikW czasie pobytu w Szwajcarii oprócz penetrowania górski szlaków, staraliśmy się zwiedzać również miasta. Oczywiście w grę wchodziły tylko te w okolicy kantonu Valais. Przy okazji dodam, że bazą do wszystkich wypadów była mała wioska Ernen. Prezentowane panoramy sferyczne wykonałem w Lugano - włoskojęzyczny kanton Ticino, a dokładnie w Katedrze pw. św Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Kościół w tym miejscu istniał już w 818 a 1078 został mianowany na Kolegiatę aby w 1888 stać się katedrą - polska wikipedia (...)
-
Niepołomice parafia pw Dziesięciu Tysięcy Męczenników
23 marca 2012, przez Radosław SobikWirtualne panoramy przedstawiające zabytkowe wnętrze kościoła gotyckiego pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Wnętrze ciemne z ostrym punktowym światłem wpadającym przez okna zmusiło mnie do wykonania zdjęć HDR z 7 naświetleniami od -3 do +3 dzięki temu udało mi się zachować szczegóły w ciemnych zakamarkach. Fundatorem świątyni był Kazimierz Wielki - kościół to votum za zwycięstwo i przyłączenie Rusi Halickiej do Polski - budowa rozpoczęta w 1350 roku trwała 8 lat. Kościół był wielokrotnie (...)
-
Opactwo Cysterskie w Sulejowie
26 czerwca 2013, przez Radosław SobikWirtualny spacer przedstawia wnętrze romańskiego kościoła jego otoczenie oraz ekspozycje muzealną.
Zespół klasztorny opactwa cystersów w Sulejowie został ufundowany w 1176 r. Mury stanęły w początkach XIII stulecia.
Cystersi otrzymali ziemie położone w pobliżu wsi Sulejów od księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Władca chciał umocnić religię katolicką, ale także zmodernizować rolnictwo.
Pierwsi mnisi przybyli do Sulejowa z Morimond we Francji (1177 r.). Zaraz potem wybudowali oratorium, które w latach 1213-32 (...) -
Kościół Św. Ścięcia Jana Chrzciciela w Starej Kamienicy
10 czerwca 2012, przez Radosław SobikAby dojechać do kościoła kierujemy się z kościoła p.w. Michała Archanioła w kierunku miejscowości Stara Kamienica. Po drodze miniemy Pałac w Barcinku a w samej Starej Kamienicy oprócz kościoła możemy odwiedzić ruiny zamku - swoją drogą nic specjalnego. Okolica idealna na wycieczkę rowerową czy też samochodową ze względu na wiele zabytków, które można odwiedzić. Kościół usytuowany pośrodku wsi góruje na miejscowością, otoczony kamiennym kolistym murem. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1370 roku jako fundacja rycerza (...)
-
Sanktuarium Matki Bożej Czerwieńskiej
21 sierpnia 2011, przez Radosław SobikW Polsce nie wiele zachowało się obiektów z okresu romańskiego. Kościół w Czerwieńsku nad Wisłą należy do nielicznych z tego okresu. Jeżeli chodzi o wnętrze to na uwagę zasługuję romański portal w przedsionku, przedstawia go druga panorama . Wnętrze kościoła, ołtarz utrzymany jest w stylu barokowym a jego najcenniejszą ozdobą jest cudowny obraz Matki Boskiej Czerwienskiej.
Od 1923r opiekę nad sanktuarium przejął zgromadzenie Ojców Salezjanów.
Dodam, że nie planowałem fotografowania tego wnętrza, trafiłem na to (...) -
Zabytkowy kościół w Drobinie
25 lutego 2012, przez Radosław SobikKolejna porcja panoram sferycznych. Tym razem chciałbym zaprosić do Drobina (woj. mazowieckie) a dokładnie do wnętrza kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.
Parafia powstała w XIII lub na początku XIV w. Z 1333 r. pochodzi pierwsza wzmianka źródłowa o Hermanie, kanoniku płockim i plebanie drobińskim. 1410 miejsce postoju wojsk Władysława Jagiełły w drodze pod Grunwald.
Gotycki kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa z II połowy XV w a dokładnie prezentowany w wirtualne wycieczce (...)