Bydgoski kościół farny powstał z inicjatywy wójtów bydgoskich wraz z erygowaniem parafii, co nastąpiło po nadaniu praw miejskich Bydgoszczy, w 1346 r. Pod budynek kościelny i przyległy cmentarz (czynny do 1809 r.) przeznaczono plac w północno-zachodnim narożu miasta, sięgający brzegów Brdy i jej odnogi Młynówki[2].
Zarówno miejska tradycja, zawarta w XVII-wiecznej kronice Bydgoszczy Wojciecha Łochowskiego, jak i przesłanki historyczne, przemawiają za tym, że przed budową kościoła farnego, istniała już starsza (...)
Strona główna > Słowa kluczowe > Miejsce > Kościół
Kościół
Artykuły
-
Katedra w Bydgoszczy
25 października 2011, przez Radosław Sobik -
Katedra w Bydgoszczy
18 stycznia 2012, przez Radosław SobikTym razem zapraszam ponownie do Bydgoszczy, udało mi się zakończyć pracę nad panoramami wnętrza Bydgoskiej Katedry. Wcześniej już publikowałem Gigapanoramę z wnętrza tego sanktuarium. Wirtualna wycieczka jest uzupełnieniem wcześniejszej pracy i przedstawia bogate barokowe ołtarze umiejscowione w nawach bocznych świątyni. W katedrze znajdziemy dwa czczone obrazy, piękny obraz Matki Bożej Pięknej Miłości - strasznie podoba mi się ta nazwa, oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Wybudowana w XIV wieku jest jednym (...)
-
Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Rybniku
5 czerwca 2015, przez Radosław SobikWirtualny spacer prezentujący drewniany zabytkowy kościół pw. Św. Wawrzyńca w Rybniku. W projekcie wykonałem 5 panoram prezentujących wnętrze oraz 2 na zewnątrz kościoła.
-
Romański kościół w Świarzawie
10 marca 2012, przez Radosław SobikWirtualny spacer przedstawiający zabytkowy kościół w Świerzawie, który jest najcenniejszym i najstarszym zabytkiem gminy. Ten późnoromański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, to przykład zabytku którego wnętrze oraz bryła nie uległa większym zmianom. Wcześniej publikowałem panoramy z sanktuarium w Czerwińsku również kościoła wybudowanego w stylu romańskim, lecz z bogatym barokowym ołtarzem i prezbiterium. Tak znaczącej przebudowy w kościele w Świerzawie nie było, jego wnętrze zachwyca (...)
-
Klasztorny Kościół w Lubinie
10 czerwca 2012, przez Radosław SobikWirtualna wycieczka przedstawiająca wnętrze kościoła w Lubinie. To we wnętrzu tego kościoła powstała jedna z moich pierwszych gigapanoram, którą wcześniej opublikowałem. Panoramy zostały wykonane tego samego dnia co gigapanorama, dopiero ostatnio powróciłem do opracowania starych prac wykonanych podczas wycieczki po wielkopolsce. Zdjęcia powstały w technologii HDR, połączyłem 5 zdjęć w darmowym enfuse gui. Pierwsza panorama wykonana w tym samym miejscu co gigapanorama, kolejne przedstawiają kaplice boczne (...)
-
Święta Góra - Gigapanorama
18 sierpnia 2011, przez Radosław SobikWszystko zaczęło się od Benedyktynów - mam tu na myśli chrystianizacje okolicy, którego to zadania podjęli się mnisi z Lubina. Tak samo było w moim przypadku, podróżując po Wielkopolsce wpierw wstąpiłem do Benedyktynów a potem na Świętą Górę.
Technicznie panoramy to to samo, wykonane wspaniałym nikkorem 20mm użyczonym przez życzliwego przyjaciela fotografa. Niestety już wchodząc do kościoła zauważyłem grupę dzieci w strojach komunijnych na parkingu, dlatego rozpocząłem fotografować podłogę od nóg statywu tak aby (...) -
Kościół pw. św Leonarda w Lubiniu
4 sierpnia 2012, przez Radosław SobikNieopodal Klasztoru Benedyktynów znajduje się ten niewielki kościół pw. św. Leonarda. Wybudowany w XIII wieku świątynia romańska, rozbudowana w XVI wieku w stylu gotyckim. Barokowy szczyt fasady pochodzi z XVII w - zaprezentowany na drugiej panoramie. Jest to jeden z ważniejszych zabytków w woj. wielkopolskim z okresu romańskiego. Elementy romańskie zauważalne są w prezbiterium kościoła dzisiejszego, który wybudowany jest ciosanego (...)
-
Bazylika Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich
6 listopada 2011, przez Radosław SobikPanorama wysokiej rozdzielczości 32000x16000 wnętrza Bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.
Obraz Matki Boskiej Piekarskiej znajduje się w ołtarzu głównym Bazyliki. Pierwotny obraz znajduje się dziś w kościele Św. Krzyża w Opolu (od 1702 r.) Na podstawie badań porównawczych przyjmuje się, ze został on namalowany pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Wzorem były na pewno ikony bizantyjskie. Obecnie w ołtarzu głównym piekarskiej Bazyliki znajduje się obraz o wymiarach (...) -
Sanktuarium w Rudach Wielkich
19 sierpnia 2011, przez Radosław SobikPrezentowana wirtualna wycieczka przedstawia wnętrza zabytkowego sanktuarium Matki Bożej Rudzkiej. Wycieczka składa się z czterech panoram wnętrz sanktuarium w tym jedna w kaplicy z cudownym obrazem oraz z jednej z otoczenia. Ta gotycka świątynia nie należy do łatwych obiektów, bardzo ciemne wnętrze doświetlanie małymi okienkami. Na szczęście fuji s5 pro z którego korzystam daje możliwość wykonania bracketingu 9cio stopniowego. Zdjęcia te połączyłem programem enfuse gui uzyskują bardzo zadowalający mnie (...)
-
Parafia pw. św, Barbary w Chorzowie
25 sierpnia 2011, przez Radosław SobikPrezentowana wirtualna wycieczka po kościele pw. św. Barbary w Chorzowie zawiera 8 panoram sferycznych. Panoram byłoby więcej ale niestety stroma drabina na wieżę kościelną mnie pokonała. No ale jak wdrapać się na takiej drabinie ze statywem w jednej ręce i z aparatem na szyi - używam starego solidnego silka, a aparat z fisheyem przykręcony do Nodal Ninji też swoje waży.
Na temat kościoła można znaleźć sporo informacji na stronie parafii
Kliknij obraz nad tekstem lub ikonę aparatu aby wyświetlić wirtualną (...)