Wirtualna wycieczka po klasztorze Benedyktynów w Tyńcu należy do największych realizacji niekomercyjnych, które udało mi się zrealizować. Nie tylko ze względu na ilość panoram uznaję tę prezentację za wartościową, lecz przez miejsce i historię, którą opowiada.
Panoramy zostały pogrupowane w 5 kategorii przedstawiają otoczenie opactwa, wnętrze kościoła pw. św Piotra i Pawła, wystawę muzealną oraz zabytkowe krużganki, instytut kultury i dom gości. Wszystkie panoramy już wcześniej zostały opublikowane na stronie (...)
Strona główna > Słowa kluczowe > Miejsce > Kościół
Kościół
Artykuły
-
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
18 stycznia 2012, przez Radosław Sobik -
Kolegiata w Przeworsku
4 stycznia 2013, przez Radosław SobikCzas na pierwszą publikację w nowym roku. Tym razem zapraszam do Bazyliki kolegiackiej Ducha Świętego w Przeworsku. Każdy wypad do województwa podkarpackiego jest dla mnie bardzo udany. Jest to region o niezaprzeczalnych walorach turystyczno-krajoznawczych. Historia pozostawiła tu swoje ślady sięgające zamierzchłych czasów. To tutaj można spotkać ruiny średniowiecznych zamków, wspaniałe budowle sakralne, pałace, piękne dworki, drewniane cerkiewki i kościoły.
Prezentowana Bazylika należy do jednych z (...) -
Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku
18 października 2011, przez Radosław SobikZapraszam do obejrzenia wnętrza Bazyliki pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku, która stanowi sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. We wnętrzu uwagę przykuwają organy, które są drugimi pod względem wielkości organami w Polsce. Kościołem opiekują się Ojcowie Bernardyni.
Wczesnobarokowe wyposażenie wnętrz przeznaczonych do kultu i klasztoru wykonali w swym warsztacie sami bernardyni. Konsekracji kościoła dokonał w 1630 r. biskup przemyski Adam Nowodworski. W 1657 r. zniszczył ją częściowo (...) -
Kościół pw. św. Stanisława Nowy Korczyn
26 marca 2013, przez Radosław SobikPrezentowane panoramy przedstawiają XIII wieczny kościół pw. św. Stanisława. Dziś kościół parafialny wcześniej należał do Franciszkanów, którzy zostali sprowadzeni przez św. Kingę - żonę Bolesława Wstydliwego. Ich przybycie datowane jest na 1257. We wnętrzu, w którym dominuje barok znajdziemy ślady średniowiecznych fresk.| Widoczne są na panoramie drugiej - w okolicach krucyfiksu. Sklepienie prezbiterium zachowało się do dnia dzisiejszego i będące najstarszym polskim przykładem dojrzałego sklepienia gotyckiego.
W (...) -
Kościół Św. Marcina w Jaworze
28 grudnia 2011, przez Radosław SobikNajstarsza świątynia w Jaworze wzniesiona w stylu gotyckim na przełomie XIII/XIV w. Wnętrze, które można podziwiać dzięki wirtualnej wycieczki to głównie barok o wysokiej klasie artystycznej.
Na sklepieniach zachwycające średniowieczne malowidła w ołtarzu głównym potężny malowidło przedstawiające św. Marcina autorstwa Feliksa Antona Schefflera, okazałe epitafium lekarza Baltazara Hartranfta z 1586 r w nawie południowej oraz datowana na XIV w. rzeźba św. Marcina w szatach biskupich to dzieła dla których (...) -
Kolegita pw. św. Anny z Krakowa
21 sierpnia 2011, przez Radosław SobikKiedy po raz pierwszy odwiedziłem kolegiatę św. Anny w Krakowie uznałem, że jej wnętrze jest idealną przestrzenią do zastosowania techniki GIGAPANORAM czyli fotografii sferycznej połączonej z setek zdjęć. Mam nadzieję, że projekt taki uda mi się kiedyś zrealizować.
Póki co zapraszam do zapoznania się z prezentacją w skład której wchodzą 3 panoramy z wnętrza kolegiaty
Informację na temat historii kościoła można poczytać na stronie parafii.
Kliknij obraz nad tekstem lub ikonę aparatu aby wyświetlić wirtualną (...) -
Benedyktyni Lubin - Gigapanorama
29 czerwca 2011, przez Radosław SobikDzieje lokalne parafii są połączone z dziejami klasztoru benedyktynów w Lubiniu, który został ufundowany juz w II poł. XI wieku.
Kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i parafialny św. Leonarda (zaledwie 150 metrów od klasztoru) w ciągu wieków były przebudowywane - zauważalne są elementy romańskie, gotyckie oraz barokowe, które to eksponowane są przez moją gigapanoramę.
Prezentacja ta należy do pierwszych moich udanych prób fotografii sferycznej wysokiej rozdzielczości. Mimo iż daleko jej (...) -
Bernardyni w Piotrkowie Trybunalskim
11 maja 2012, przez Radosław SobikWirtualny mini spacer po barkowym kościele bernardynów w Piotrkowie powstał tego samego dnia co gigapanorama w kościele Jezuitów.
Wznoszenie murowanego kościoła i takiegoż klasztoru rozpoczęły się dopiero w 1632 r, wcześnie benedyktyni pracowali w kościele drewnianym wybudowany w 1625 roku. Do pomyślnego zakończenia dzieła przyczynili się w pierwszym rzędzie Starczewscy, fundator Florian, bp Stanisław i kanonik Wawrzyniec. Dnia 16 XI 1642 r. bp sufragan poznański Jan Baykowski dokonał konsekracji nowego (...) -
Opactwo Cysterskie w Sulejowie
26 czerwca 2013, przez Radosław SobikWirtualny spacer przedstawia wnętrze romańskiego kościoła jego otoczenie oraz ekspozycje muzealną.
Zespół klasztorny opactwa cystersów w Sulejowie został ufundowany w 1176 r. Mury stanęły w początkach XIII stulecia.
Cystersi otrzymali ziemie położone w pobliżu wsi Sulejów od księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Władca chciał umocnić religię katolicką, ale także zmodernizować rolnictwo.
Pierwsi mnisi przybyli do Sulejowa z Morimond we Francji (1177 r.). Zaraz potem wybudowali oratorium, które w latach 1213-32 (...) -
Kolegiata Świętej Anny Gigapanorama
7 stycznia 2017, przez Radosław SobikZdjęcie panoramiczne o rozmiarze 58000 x 29000 wykonane w Kolegiacie Świetej Anny w Krakowie. Taka rozdzielczość pozwala na dokładne przyjrzenie się detalom dlatego technologia ta bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach bogatych w takie elementy jak rzeźby, freski, obrazy.