Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Pierwszy post blogowy

Pierwszy post blogowy

Czwartek 21 marca 2013, przez Radosław Sobik

To już kolejna próba stworzenia osobistego bloga. Moja autorska strona o tematyce fotograficzno-panoramicznej funkcjonuje od ok maja 2011, zbliżają się jej drugie urodziny. Przez ten czas dodałem 52 wirtualne wycieczki i 9 gigapanoram a kolejne czekają na publikację. Można zatem przyjąć, że projekt nie będzie przejściowym - cały czas szukam nowych miejsc i planuję nowe prezentacje.

Fotografia panoramiczna w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i coraz częściej udaje mi się znaleźć ten sam obiekt przedstawiony przez różnych panoramistów. Nie przeszkadza mi to wcale aby być kolejnym, każda próba odbywa się przy innym oświetleniu i każdy ma też swoją wizję na przedstawienie obiektu. Jedni tworzą 1 panoramę inni potężne wirtualne spacery zawierające panoramy co 5 metrów, ja staram się być zawsze gdzieś po środku w przypadku obiektów sakralnych wybieram kilka miejsc wnętrza oraz kilka otoczenia. Nie chce przesadzić i tworzyć panoram, których nikt nie będzie otwierał i oglądał. Możliwość porównania się z pracą innego fotografa to ważny test dla własnych umiejętności i sposobność ocenienia czy inne miejsce w tym samym wnętrzu prezentuje się ciekawiej. Doświadczenie innych jest bardzo budujące i potrzebne.

Tematy, które mnie interesują to fotografia, sprzęt fotograficzny, oprogramowanie, promocja stron, pozycjonowanie stron i ich optymalizacja, turystyka, zabytki i historia.

Tworząc stronę stawiałem na prostotę i prostą nawigację zdając sobie sprawę, że to głównie wirtualne wycieczki są tematem najważniejszym. Dlatego też opisy miejsc prezentowanych są krótkie, wprowadzające tylko do tematu wirtualnego spaceru. Kolejnym etapem była promocja strony i jej pozycjonowanie. W moim przypadku możliwość pozyskiwania linków z innych stron okazała się bardzo łatwa. Do każdej kolejnej prezentacji udaje mi się znaleźć bardzo wartościowe i ciekawe strony, które chętnie linkują do mojej strony. Publikując kolejne prace dodatkowo motywowała mnie rosnąca liczba odwiedzających internautów:

Jeżeli uważasz, że strona jest wartościowa to możesz również uczestniczyć w jej promowaniu poprzez publikację postu, linku na swojej stronie czy też na forum w którym czynnie uczestniczysz.

Czekam też na wasze propozycje co do miejsc, które warto odwiedzić i sfotografować. Bardzo wiele z tych prac powstało w przypadkowo znalezionych obiektach. Dominującym temat są obiekty sakralne, które często są otwarte podczas nabożeństw. Dzięki życzliwości gospodarzy udaje mi się je sfotografować i za tą możliwość szczerze dziękuję. Tak jak to jest zaznaczone przy każdej lokalizacji, prezentacje można wykorzystywać na swoich stronach zachowując informacje o autorze.