Profesjonalna Fotografia Wnętrz i Nieruchomości

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Reportaż panoramiczny

Reportaż panoramiczny

Czwartek 21 marca 2013, przez Radosław Sobik

Kilka razy realizowałem panoramy podczas wydarzeń wokół których gromadziło się wiele ludzi. Zrobienie panoramy sferycznej utrudniają tłumy poruszających się osób. Dlatego robię kilkadziesiąt prób zakładając, że któraś z nich będzie udana.

Jedną z takich udanych realizacji jest występ zespołów orkiestr dętych i mażoretek w Rybniku. Z prezentacji tej jest bardzo zadowolony. Jednak ilekroć myślę o fotografii panoramicznej i reportażach panoramicznych jako wzór stawiam pracę Witolda Gidel. Zrealizował bardzo ciekawy reportaż z bicia rekordu Guinnessa podczas Thanks Jimi Festival w 2011. Realizację można zobaczyć tutaj: http://wigi.pl/images/foto/pano/heyjoe1/
Tylko osoby, które próbowały swoich sił w fotografii panoramicznej potrafią sobie wyobrazić jaki ogrom pracy został włożony aby taką prezentację przygotować.
Oprócz tej na stronie autora znajdziecie wiele innych ciekawych realizacji podobnego typu. Gorąco polecam tą stronę.

Kiedy ja robię panoramy w miejscach ruchliwych, zatłoczonych staram się aby pierwsze zdjęcie zawierało w centrum całą postać. Nie uda się uratować takiej kiedy dwie różne postacie będą pozbawione lewej i prawej ręki czy też stopy. Zawsze też po wykonaniu 6 zdjęcia robię dwa kolejne tak aby mieć dodatkową możliwość ratowania sceny.

Bardzo fajna funkcja pojawiła się w wersji 9.0 w programie PTGUI - maskowanie. Wcześniej projekt reportażu eksportowano do warstw aby np. w Photoshopie retuszować zdjęcie - odkrywać i zakrywać fragmenty poszczególnych ujęć. Maskowanie znacznie ułatwia pracę a panoramy tworzymy w jednym programie.