Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Szkoła fotografii a samodzielna nauka

Szkoła fotografii a samodzielna nauka

Czwartek 10 grudnia 2015, przez Radosław Sobik

Kiedyś służyła tylko do utrwalania chwil, tworzenia rodzinnych portretów lub udokumentowania zdarzeń. Dzisiaj, fotografia to prawdziwa komercyjna machina. Obecna jest w każdym aspekcie naszego życia - jako reklama produktów, wydarzeń, jako wizytówka blogów i stron internetowych, w końcu jako nasza własna reklama - na portalach społecznościowych lub w życiorysie.
Często to właśnie fotografia i wygląd strony internetowej jest czynnikiem determinującym zainteresowanie oraz zakup produktu przez klienta. Dobrej jakości i dobrze wykonana fotografia produktowa niejednokrotnie przesądza o zakupie. Ciekawe fotografie z niebanalnymi ujęciami podnoszą statystyki blogów w górę. Przykłady można by mnożyć. Jedno jest pewne - nie może być mowy o sukcesie w internetowych mediach bez znajomości sztuki fotografii.

Można spróbować samemu

Fotografia, w odróżnieniu od innych dziedzin artystycznych, nie wymaga od nas większych zdolności manualnych. Wszystko czego nam potrzeba to dobre oko, umiejętność kompozycji oraz, a może przede wszystkim, szeroko pojęty warsztat fotograficzny czyli wiedza jak i co. Oczywiście możemy próbować nauczyć się wszystkiego sami. Historii znane są przypadki słynnych fotografów - samouków. Samodzielna nauka ma jednak kilka wad. Przede wszystkim, ucząc się samodzielnie możemy mieć kłopot z właściwą oceną naszych postępów i jakości naszych fotografii. Na etapie nauki przyda się ktoś, kto fachowo nam doradzi, uświadomi co należy poprawić a co jest już na wysokim poziomie. Ucząc się samodzielnie nie mamy dostępu do fachowego sprzętu - profesjonalnych lamp, tła, namiotów bezcieniowych. Wszystko to oczywiście możemy zakupić, będzie to jednak znaczny wydatek. Darmowe kursy fotograficzne znajdziemy bez trudu w Internecie. Wiele z nich napisanych zostało przez profesjonalnych fotografów, pamiętajmy jednak, że internetowe tutoriale są w stanie nauczyć nas jedynie podstaw. W doskonaleniu i pogłębianiu wiedzy bardziej przydadzą się profesjonalne warsztaty fotograficzne, jakie znajdziemy np. w Akademii Nikona.

Zaufaj profesjonalistom

Prowadzona przez profesjonalistów szkoła fotografii to dobry wybór, jeśli zależy nam na nauce i pogłębianiu wiedzy w tej dziedzinie sztuki. Kursy organizowane przez tego typu szkoły dają nam możliwość korzystania z wiedzy oraz doświadczenia znanych i cenionych fotografów. Dzięki tego typu kursom mamy też możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu najwyższej jakości, nierzadko pozostającego poza finansowymi możliwościami zwykłego śmiertelnika. Wiele szkół fotograficznych oferuje swoim uczniom szereg wyjazdów plenerowych, dzięki którym mogą sprawdzić swoje umiejętności w nietypowych warunkach przyrody. Dzięki różnorodności warsztatów prowadzonych w szkołach fotografii, dowiemy się między innymi jak umiejętnie korzystać z lamp błyskowych, w jaki sposób skorzystać z pełni możliwości naszego aparatu, a nawet w jaki sposób korzystać z profesjonalnych programów do obróbki zdjęć. Szkoła fotografii wyda nam też dyplom ukończenia stosownych kursów, co jest nie bez znaczenia, jeśli postanowimy zająć się fotografią w sposób profesjonalny.