Strona główna > Blog > Tajniki fotografii architektury
Tajniki fotografii architektury
Poniedziałek 17 lutego 2020, przez
Podobają Ci się zdjęcia architektury i chciałbyś dołączyć je do portfolio? Dziś podpowiemy Ci, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, przygotowując się do plenerowej sesji architektury. Zaczniemy od szczególnie ważnej kwestii: wyboru obiektywu, później zaś przejdziemy do porad ogólnych. Zapraszamy do lektury!
Jaki obiektyw wybrać do zdjęć architektury?
Niestety nie każdy obiektyw sprawdzi się w fotografii architektury. Wszystko przez zaburzoną perspektywę, która stanowi zmorę niedoświadczonych fotografów architektury. Z niewłaściwym obiektywem krawędzie budynków są dalekie od linii prostych, a detale ulegają zniekształceniu.
Idealne do fotografii architektury są obiektywy tilt-shift umożliwiające ręczną korektę perspektywy. Weźmy na przykład obiektyw Nikon PC NIKKOR 19mm f/4E ED dostępny w sklepie internetowym Fotoforma. Ma ogniskową 19 mm i otwór względny od f/32 (minimalny) do f/4 (maksymalny). Rozbudowana konstrukcja optyczna liczy aż 16 soczewek w 13 grupach i 9 segmentów przysłony. Korekta perspektywy możliwa jest poprzez pochył ±7,5° i przesuw ±12 mm (zarówno w pionie, jak i poziomie). Dodatkowo obiektyw umożliwia obrót 90° w lewo i prawo z pozycjami blokady występującymi co 30°.
Jakie parametry dla zdjęć architektury?
Żeby wykonywać zapierające dech w piersiach zdjęcia architektury, zamontuj w aparacie wspomniany już obiektyw tilt-shift i ustaw odpowiednie parametry. Zacznij od zmniejszenia wartości ISO, by rejestrować budynki bogate w szczegóły. Domknięta przysłona i ostrość hiperfokalna uwydatnią walory świątyni gotyckiej czy też budowli wykonanej w innym stylu pełnym zdobień.
Aby wykonywać zdjęcia ostre i nieporuszone, zabierz na sesję plenerową statyw. Dzięki temu będziesz mógł eksperymentować z czasem naświetlania w stosunku do zastanego oświetlenia (warunków pogodowych, godziny, pory roku).
O czym pamiętać podczas fotografowania architektury?
Niejednokrotnie podkreślaliśmy wagę detali budynków. Można śmiało powiedzieć, że architektura detalem stoi. Nie zmarnuj potencjału sesji, zapisując zdjęcia w niewłaściwym formacie. Wybierz sporo ważące, lecz doskonałe jakościowo fotografie RAW. To na nich zarejestrujesz najdrobniejszy cień, a nawet fakturę ścian. Ponadto zdjęcia RAW bardzo dobrze przerabia się w programach graficznych.
Jeśli fotografujesz w ponurym dniu, w którym jednak słońce co jakiś czas wyziera zza chmur i rzuca na budynki złociste promienie, uchwyć refleksy za sprawą filtra polaryzacyjnego. Inny filtr, szary połówkowy, zmniejszy kontrast pomiędzy ciemnymi i jasnymi partiami zdjęć. Uchwyć klasycznych bohaterów sesji tuż przed zachodem słońca. Nowoczesne budownictwo i centra miast zaś świetnie wyglądają po zachodzie, gdy zapalają się latarnie uliczne oraz neony sklepów i restauracji.