Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Wszyscy jesteśmy artystami - czyli, czy Instagram zapewni Ci rozgłos?

Wszyscy jesteśmy artystami - czyli, czy Instagram zapewni Ci rozgłos?

Niedziela 28 maja 2017, przez Radosław Sobik

Nie jest niczym niezwykłym posiadanie konta na Instagramie. Portal liczy sobie ponad pół miliarda użytkowników i nie zwalnia. Swój sukces zawdzięcza zarówno celebrytom, jak i przeciętnym użytkownikom. Wystarczy tylko pstryknąć fotkę, dobrać odpowiedni filtr oraz hasztagi. To co dalej dzieje się z naszym zdjęciem zależy od naszej aktywności, komu damy “lajka”, a komu komentarz. Pamiętać należy, że jest to przede wszystkim serwis społecznościowy, a nie jak wydawać by się mogło, miejsce dla promującego się artysty. Przez rozwój technologii, fotografem może stać się każdy kto nosi telefon w kieszeni, a dzięki wcześniej już wspomnianym filtrom cały zabieg został ułatwiony i z każdego zdjęcia można wyciągnąć garść polubień.

Pamiętaj o swoich prawach

Co jednak jeśli pstrykamy fotki inne niż nasze poranne śniadanie czy kot sąsiada? Ambicja kosztuje i dlatego też trudniej jest nam się wybić. Zrobiliśmy już jednak to wyjątkowe zdjęcie i chcąc pokazać je światu umieszczamy na Instagramie. Nie interesuje nas liczba wirtualnych serduszek i tak zostawiamy tam nasze dzieło. Prawdą jest, że autorskie prawa majątkowe do dzieła mimo udostępnienia ich na portalu są w dalszym ciągu nasze. Nie przechodzą one magicznie na własność serwisu. Niewielu jednak wie, że udzieliliśmy nieodpłatnej licencji na rozpowszechnianie treści w ramach serwisu i w związku z nim. Co to właściwie dla nas oznacza? Zdjęcie pozostaje nasze, udzieliliśmy jedynie licencji… z prawem do udzielenia sublicencji.

Wyróżnij się!

Instagram to świetny portal do codziennego użytku, gdzie fotografem może być każdy. A gdy artystą jest każdy, to nie jest nim nikt. Nasz zbiór wyjątkowych zdjęć jest taki sam, jak reszty. Jak zatem się wyróżnić? Chcemy znaleźć dla siebie miejsce w Internecie, które z czasem mogłoby się przerodzić w nasze portfolio. Od solidnego portfolio już całkiem blisko do założenia własnej firmy, bądź znalezienia dobrego zatrudnienia. Kiedy musimy stworzyć bardziej profesjonalny zbiór naszych projektów, serwisy podobne do Instagrama nie są odpowiedzią. Rozważyć należy posiadanie własnej strony internetowej. Świetną formą w tym przypadku będzie prowadzenie bloga!

Instagram. Tak czy nie?

Dla wielu ta perspektywa może okazać się przerażająca, dlatego zadowalamy się wówczas kontem na popularnym portalu, gdzie stajemy się zaledwie kroplą w morzu „artystów”. Dzięki rosnącej potrzebie społeczeństwa nie musimy sami przejmować się budowaniem strony, jak i również dalszym jej pozycjonowaniem. Pozostawić można to specjalistom, wówczas to oni dbać będą o to by Twój blog, Twoja strona lub nawet sklep internetowy znalazły się jak najwyżej w wyszukiwarce. Wraz z rozwojem naszej strony i jej zawartości, poszerzać się będzie liczba mediów, które współpracują z naszym blogiem, stroną lub sklepem. Instagram to w dalszym ciągu medium o dużej sile przebicia i to właśnie dzięki wykorzystaniu atutów poszczególnych mediów, możemy zdobyć większą publikę. Dlatego też na polskim rynku znaleźć możemy firmy, które nie tylko pomogą nam na starcie, ale będą też towarzyszyć w dalszym, internetowym życiu. Dobrym przykładem takiej firmy jest iCEA, która pomoże Ci wypromować Twoją stronę, bloga lub sklep w Internecie. Dlaczego więc nie postawić na więcej?

autor: Zuzanna Duńczyk