Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Piątek 11 maja 2012, przez Radosław Sobik

Jadąc od strony Ojcowskiego Parku Krajobrazowego w kierunku Olkusza nie sposób pominąć zamek w Pieskowej Skale. Zaraz jak miniemy Maczugę Herkulesa wyrasta imponująca sylwetka zamku.
Najstarsza wiadomość o zamku w Pieskowej Skale pochodzi z roku 1315. W dokumencie wydanym wówczas przez Władysława Łokietka pojawia się niemiecko brzmiąca nazwa zamku – „Peskenstein”.
Zamek był częścią elementu łańcucha obronnych "Orlich Gniazd", składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Ta piękna królewska strażnica została wzniesiona na cyplu skalnym i stromym jego zboczu i składała się również z części górnej i dolnej. Zamek górny, nie istniejący już, usytuowany był na niedostępnej skale, zwanej dziś „Dorotką”. Stała tam najwyższa wieża zamkowa pełniąca jeszcze w XV wieku funkcję mieszkalną. Zamek dolny znajdował się na miejscu obecnego renesansowego dziedzińca i obejmował zabudowania gospodarcze, zgrupowane wokół podworca i otoczone murami obronnymi.

Prezentowane panoramy 360 wykonałem poza sezonem turystycznym stąd brak przechodzących osób, zapewniam jednak, że w sezonie zabytek ten jest jedną z głównych atrakcji jakie oferuje Jura Krakowsko Częstochowska tak więc możemy nawet mieć problem z dostępnością miejsca parkingowego. W zamku znajduje się muzeum, którego sale przedstawiają eksponaty posortowane według epok.


Zobacz on-line : Pieskowa Skała - panoramy sferyczne