Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku

Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku

Tematem tej prezentacji wirtualnej jest bardzo piękny barokowy kościół - sanktuarium - Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku. Zabytek ten jest odwiedzany przez ćwierć miliona turystów w roku. Nie powinno to nikogo dziwić same organy stanowią jeden z najcenniejszych w Europie zabytków sztuki w zakresie budowy i zdobnictwa tego instrumentu. Panoramy 360, których jest siedem wykonałem w tym samym czasie co wcześniej prezentowaną gigapanoramę, różnica szczegółów myślę, że jest zauważalna.

Bazylika została wybudowana w pierwszej połowie XVII wieku (1618-1628). Odpowiadając na prośbę biskupów przemyskich, władz zakonnych i miejscowej ludności, papież Pius XI dekretem z dnia 10 lipca tego roku podniósł Kościół Ojców Bernardynów w Leżajsku do godności Bazyliki Mniejszej. Fakt ten miał duże znaczenie dla dalszego rozwoju ośrodka. Od początku swego istnienia do dziś jest ważnym centrum życia religijnego Polski południowo-wschodniej, budzi zainteresowanie pielgrzymów z różnych dzielnic Polski i różnych stron świata.

Mam nadzieję, że prezentowana wycieczka wirtualna zachęci do odwiedzenia tego miejsca - na prawdę warto będą w okolicy poświęcić dzień na jego odwiedzenie.