Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Kolegiata w Przeworsku

Kolegiata w Przeworsku

Czas na pierwszą publikację w nowym roku. Tym razem zapraszam do Bazyliki kolegiackiej Ducha Świętego w Przeworsku. Każdy wypad do województwa podkarpackiego jest dla mnie bardzo udany. Jest to region o niezaprzeczalnych walorach turystyczno-krajoznawczych. Historia pozostawiła tu swoje ślady sięgające zamierzchłych czasów. To tutaj można spotkać ruiny średniowiecznych zamków, wspaniałe budowle sakralne, pałace, piękne dworki, drewniane cerkiewki i kościoły.

Prezentowana Bazylika należy do jednych z najciekawszych z nich, kościół parafialny, (dawniej bożogrobców), gotycki, wzniesiony w latach 1430-76 z fundacji Jana z Tarnowa z barokową kaplicą dobudowaną w 1692 roku W 1982 roku kościół ten otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Na wieży o wys. 40 m znajduje się dzwon Sylwester z 1627 roku o wadze 2830 kg. Wewnątrz kościoła spiżowa gotycka chrzcielnica z 1400 roku, przedstawiona na piątej panoramie,. Po lewej w prezbiterium gotycki obraz z 1492 roku przedstawiający Matkę Boską i oddającą jej hołd rodzinę Tarnowskich - można go zauważyć na 7 panoramie prezenacji. Obraz ten, niestety, został przemalowany w 1773 roku. Otaczające kościół i klasztor mury obronne pochodzą z XV w.

Tym co wyróżnia tę świątynię to właśnie kaplica, która jest kopią Bożego Grobu. Można ją zwiedzić i zobaczyć na ostatniej panoramie całej prezentacji.