Radosław Sobik Fotografia Katowice, Śląskie

Od ponad dziesięciu lat tworzę wirtualne spacery i panoramy 360. Aktywnie uczestniczę w programie Google Street View Trusted. Tworzę wirtualne spacery w technologii Google Street View w bardzo wysokiej jakości. Fotografuję wnętrza i nieruchomości. Witam na mojej stronie.

Strona główna > Blog > Top 5 akcesoriów dla miłośnika fotografii

Top 5 akcesoriów dla miłośnika fotografii

Niedziela 30 czerwca 2019, przez Radosław Sobik

O czym marzy każdy miłośnik fotografii? Przede wszystkim o akcesoriach, które pozwolą mu wykonywać coraz lepsze zdjęcia, a także takich, które wprowadzą nieco sentymentu i przypomną o tradycyjnej fotografii, kiedy to oddając film do wywołania nie wiedziało się, co z tego wyjdzie. Dzisiejszym miłośnikom fotografii jest znacznie łatwiej, dlatego bez przeszkód mogą oddawać się swojej pasji, by potem najlepsze ujęcia wyeksponować w albumie do wklejania zdjęć. Jakie akcesoria najbardziej im się przydadzą. Poznaj nasze top 5.

Filtry, filtry i jeszcze raz filtry – nie tylko w programie do obróbki zdjęć

Obiektywy fotogtaficzne na rozsypanych zdjęciach

Filtry najbardziej kojarzą się z możliwością uzyskania odpowiedniego efektu przy obróbce zdjęć w programie graficznym. Jednak filtry można nakładać bezpośrednio na obiektyw, a wybór jest naprawdę szeroki. Większość aparatów przy soczewce posiada napis, który informuje o średnicy filtra jaką można zastosować. Najbardziej popularny jest filtr UV, który przede wszystkim stanowi ochronę dla obiektywu, zarówno przed kurzem, jak i zarysowaniem. Warto zaopatrzyć się również w filtr polaryzacyjny. Dzięki temu w niepamięć odejdą denerwujące refleksy świetlne pojawiające się na zdjęciach. Filtry szare to obowiązkowy zakup dla wszystkich, którzy uwielbiają fotografować niebo, zarówno o wschodzie, jak i zachodzie słońca.

Plecak – dbaj o swój sprzęt fotograficzny zawsze i wszędzie

Zapalony fotograf nie nosi ze sobą jedynie aparatu, ale oprócz niego również wiele obiektywów, filtrów, pierścienie pośrednie do fotografii typu makro, np. na łonie przyrody, a także karty pamięci do zgrywania zdjęć. W związku z tym potrzebuje odpowiedniego plecaka, aby to wszystko pomieścić. Najlepiej sprawdza się plecak fotograficzny. To prawdziwe must have każdego miłośnika fotografii. Im więcej akcesoriów, tym większy plecak jest potrzebny, dlatego najlepiej od razu zainwestować w większy model.

Statyw fotograficzny – najlepszy wybór dla półprofesjonalnych i profesjonalnych fotografii

Wykonywanie sesji zdjęciowych w plenerze wymaga odpowiedniego ustawienia światła, ostrości, zastosowania filtrów, a wszystko może zniweczyć zwyczajne poruszenie aparatu. O ile w przypadku fotografii na własny użytek nie ma to aż tak dużego znaczenia, wystarczy pstryknąć kilka fotek więcej, o tyle w przypadku profesjonalnej fotografii ma to duże znaczenie. Oczywiście nie takie jak kiedyś, gdy każde klisza na filmie fotograficznym się liczyła i nie można było pozwolić sobie na marnotrawstwo, jednak często na sesję ma się limitowany czas, w związku z tym ilość pomyłek jest również ograniczona, gdyż każdy fotograf chce swoim klientom przedstawić jak najszerszy materiał do wyboru odpowiednich ujęć, które zostaną wykonane. Dlatego statyw fotograficzny, który skutecznie zapobiegnie niechcianym rozmyciom fotografii jest kolejnym niezbędnym akcesorium. Świetnie sprawdza się również w przypadku wykonywania zdjęć panoramicznych, czy zdjęć grupowych.

Karta pamięci – niezbędnik każdego fotografa

Karty pamięci różnego rodzaju

Karta pamięci to doskonały wynalazek. Dzięki niemu możemy wykonać kilkaset zdjęć i zgrać je na inny nośnik danych, bądź też wymienić kartę na nową. Warto mieć kilka kart pamięci lub jedną o większej pojemności, zwłaszcza wtedy kiedy jednego dnia mamy zamiar wykonać bardzo wiele zdjęć, np. w ramach zleconego reportażu ślubnego ze ślubu i wesela, albo po prostu na własny użytek, kiedy wybieramy się na wakacje i nie chcemy zabierać ze sobą dodatkowo laptopa, aby zgrywać na niego zdjęcia. Warto wiedzieć, że karta pamięci o pojemności 16 GB pozwala na zapisanie około 6,1 tys. zdjęć, w przypadku matrycy o rozdzielczości 10 megapikseli. Jednak w przypadku profesjonalnych lustrzanek, gdzie matryca ma rozdzielczość 24 megapikseli i więcej na karcie zmieści się znacznie mniej zdjęć. Na karcie 4 GB, w przypadku matrycy o rozdzielczości 24 megapikseli zmieści się około 100 zdjęć, przy założeniu, że jedno zdjęcie może zajmować 40 MB. Niezwykle ważna dla każdego fotografa jest szybkość zapisu, na którą przy zakupie karty również trzeba zwrócić uwagę.

Album do wklejania zdjęć – doskonały do własnej kolekcji i na portfolio

Album do wklejania zdjęć z pergaminowymi kartkami to jedno z tych akcesoriów, w które zainwestuje każdy zapalony fotograf z sentymentem do tradycji. Wszak jaki jest sens wykonywania mnóstwa zdjęć i przechowywania ich jedynie na nośnikach danych. Fotografie można wykonywać w różnej rozdzielczości, zatem staną się piękną ozdobą mieszkania, kiedy będą umieszczone w antyramach, a także albumach do wklejania zdjęć, stanowiących uzupełnienie biblioteczki w salonie. Taki album może posłużyć również jako portfolio. Zdjęcia na papierze fotograficznym będą znacznie lepiej prezentować się w albumie niż w broszurze. Album do wklejania zdjęć podkreśli artystyczny charakter fotografii.

Akcesoriów fotograficznych jest bez liku, a przedstawione przez nas są absolutnym niezbędnikiem każdego miłośnika fotografii. Można oczywiście zdecydować się jeszcze na profesjonalne obiektywy dołączane do smartfonów. To z pewnością dobry prezent dla tych, którzy stawiają na jakość zdjęć, ale nie chcą nosić przy sobie dużej lustrzanki.