Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Kościół Św. Marcina w Jaworze

Kościół Św. Marcina w Jaworze

Najstarsza świątynia w Jaworze wzniesiona w stylu gotyckim na przełomie XIII/XIV w. Wnętrze, które można podziwiać dzięki wirtualnej wycieczki to głównie barok o wysokiej klasie artystycznej.

Na sklepieniach zachwycające średniowieczne malowidła w ołtarzu głównym potężny malowidło przedstawiające św. Marcina autorstwa Feliksa Antona Schefflera, okazałe epitafium lekarza Baltazara Hartranfta z 1586 r w nawie południowej oraz datowana na XIV w. rzeźba św. Marcina w szatach biskupich to dzieła dla których warto jaworską świątynię odwiedzić. Udało mi się dostać do wnętrza ze względu na prowadzone prace wymiany - naprawy instalacji elektrycznej. Prezentacja zawiera panoramę wykonaną w prezbiterium, oraz w prawej nawie - ta przedstawia piękny witraż, który został sprowadzony z muzeum wrocławskiego. Informacja nie potwierdzona :) pochodzi z relacji „miejscowego“ - podobno to najstarszy witraż w kościele. Kolejne panoramy przedstawiają otoczenie kościoła, było to już po zachodzie słońca stąd taka chłodna kolorystyka.
Jawor bardziej jest znany z innego zabytku - Kościół Pokoju. O nim też myślałem niestety w dniu mojego pobytu był zamknięty.

Kliknij obraz nad tekstem lub ikonę aparatu aby wyświetlić wirtualną wycieczkę.