Strona główna > Portfolio > Powstanie Śląskie w Rybniku

Powstanie Śląskie w Rybniku

Dziś chciałby zaprosić do Rybnika, gdzie w maju 2012 odbyła się rekonstrukcja "Powstania Śląskiego". Bardzo często po wykonaniu sesji próbuję poskładać pierwsze panoramy, tak aby sprawdzić czy nie popełniłem jakiegoś błędu podczas montażu aparatu do głowicy. Tak było i tym razem, po wykonaniu kilku panoram, o projekcie zapomniałem. Swoją drogą tych nieskończonych projektów jest dużo więcej.

Kiedy przeszukuję folder „panoramy“ odnajduję wiele takich nieskończonych projektów. Tym razem padło na tą rekonstrukcje. Reportaże panoramiczne jak już wspominałem nie należą do łatwych do sfotografowania. Wiele razy wspominałem o poruszających się ludziach, zwłaszcza podczas tak dynamicznego wydarzenia.

Prezentowany reportaż składa się z 6 panoram. Pierwsze dwie wykonane podczas przygotowania, kolejne już w trakcie rekonstrukcji. Dwie z nich wykonałem ze statywu uniesionego nad głową. Takie panoramy powinno się wykonywać z tyczek opartych o podłoże tak aby zminimalizować drgania oraz aby obiektyw był cały czas w tym samym miejscu. Unosząc ciężki statyw nad głową nie ma możliwości zachować tzw. punkt nodalny. Mimo wszystko udało mi się te panoramy poskładać - dobierając punkty kontrolnie ręcznie (control point w PTGUI).

Po wybudowaniu w Rybniku dwóch centrów handlowych w innej części miasta, ulica Powstańców Śląskich opustoszała. Akcja jest jedną z wielu tego typu mających na celu ożywienie tej części Rybnika.