Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Romański kościół w Świarzawie

Romański kościół w Świarzawie

Wirtualny spacer przedstawiający zabytkowy kościół w Świerzawie, który jest najcenniejszym i najstarszym zabytkiem gminy.
Ten późnoromański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, to przykład zabytku którego wnętrze oraz bryła nie uległa większym zmianom. Wcześniej publikowałem panoramy z sanktuarium w Czerwińsku również kościoła wybudowanego w stylu romańskim, lecz z bogatym barokowym ołtarzem i prezbiterium. Tak znaczącej przebudowy w kościele w Świerzawie nie było, jego wnętrze zachwyca prostotą i surowością. We wnętrzu można podziwiać średniowieczne freski odkryte w lata 70-tych XX wieku.

Zbudowany z kamienia łamanego (z piaskowcowymi narożnikami, portalami i obrzeżami okiennymi) w II ćw. XIII w., pierwotnie był budowlą bezwieżową, jednonawową z prezbiterium i wyodrębnionym łukiem tęczowym. Prezbiterium zabudowane jest od wschodu (kościół jest orientowany) apsydą. Wieża górująca nad świątynią została dobudowana w 1507 r.

Wymiary wnętrza kościoła: prezbiterium – 8,5 m x 8,5 m, nawa – 17,6 m x 11,5 m.

Wirtualny spacer zawiera dwie panoramy 360 przedstawiające wnętrze kościoła oraz 4 z otoczenia - prawie z każdej strony.