Strona główna > Portfolio > Wirtualne Wycieczki > Zamek Czocha

Zamek Czocha

Znany z serialu Twierdza Szyfrów zamek Czocha w Leśnej w trzech odsłonach. Niestety pogoda nie dopisała i na prezentowanej wycieczce wirtualnej łatwo wypatrzeć krople deszczu na obiektywie. Mimo niekorzystnej aury zdecydowałem się na publikację tego ciekawego miejsca. XIII-sto wieczny Zamek podobnie jak zamek Grodziec należy do najładniejszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku.

Warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim powstała w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I. W 1253 przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow.
W 1319 roku jako posag wraz z okolicznymi ziemiami został włączony do księstwa Henryka I jaworskiego. Po śmierci księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku, na mocy układu o przeżycie z cesarzem i królem Czech Karolem IV wrócił do Czech. Od 1389–1453 w dobrach rycerskich rodów von Dohn i von Klüks. Na początku XV wieku bezskutecznie oblegany przez husytów, ostatecznie zdobyty przez oddział Czirnina w 1427 pod nieobecność właścicieli. Odbity krótko później. Dziś to naprawdę perełka pośród dolnośląskich zabytków. Często odwiedzany o czym świadczy spory parking przed zamkowymi zabudowaniami.

Kliknij obraz nad tekstem lub ikonę aparatu aby wyświetlić wirtualną wycieczkę.